Ultracienkie szkło
Nippon Electric Glass (NEG) zaprezentowała najcieńszą na świecie taflę szkła. Firma specjalizuje się w produkcji niezwykle cienkich tafli, które są używane m.in. w elastycznych wyświetlaczach. Podczas ostatnich targów Ceatec Japan firma pokazała wyświetlacz OLED do którego produkcji wykorzystano szkło G-Leaf o grubości zaledwie 50 mikrometrów. To jednak nie ostatnie słowo NEG. Odwiedzający targi mogli bowiem zobaczyć najnowsze osiągnięcie firmy taflę szkła o grubości 30 mikrometrów. Uzyskano ją dzięki odpowiedniemu dobraniu temperatury produkcji szkła oraz tempa jego rozciągania.
Ultracienkie tafle szkła będą używane w elastycznych wyświetlaczach. W tej roli sprawdzą się lepiej niż tworzywa sztuczne. Co prawda plastiki są już wykorzystywane w elastycznych ekranach OLED, jednak mają one poważną wadę. Przepuszczają gazy, takie jak tlen czy para wodna, które przyspieszają zużycie elementów emitujących światło. Dlatego też w ich przypadku konieczne jest stosowanie kosztownych warstw blokujących gazom dostęp do wnętrza urządzenia. Szkło gazów nie przepuszcza, zatem nie ma potrzeby używania dodatkowych warstw.
Komentarze (2)
mekamil, 16 października 2014, 08:16
Zaraz zaraz, a czy ta wada to nie jest akurat zaleta? Przynajmniej z punktu widzenia producentów, bo użytkowników to wiadomo, że nie.
pogo, 16 października 2014, 10:44
Zależy jak szybko się to dzieje.
Jeśli wyświetlacz zaczyna padać po 3-4 miesiącach to raczej producenci też nie będą zadowoleni. W końcu telefon czy tablet ma działać prawidłowo przez 18 miesięcy.