Znamy już 15 000 NEO

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL-Caltech

W tworzonym przez specjalistów z całego świata katalogu NEO (Near Earth Object - obiekt bliski Ziemi), znajduje się już 15 000 obiektów. Ich liczba bardzo szybko rośnie od czasu, gdy przed zaledwie 3 laty katalog liczył 10 000 pozycji.

NEO to obiekty od asteroid po komety, których orbity znajdują się na tyle blisko naszej planety, iż mogą w nią uderzyć. Wielkość tych obiektów waha się do metrów po dziesiątki kilometrów średnicy. NEO to jedynie niewielka część ze znanej nam, liczącej ponad 700 000 przedstawicieli, populacji asteroid w Układzie Słonecznym.

Tempo odkrywania NEO bardzo się zwiększyło w ostatnich latach. Co tydzień zespoły na całym świecie odkrywają średnio 30 tego typu obiektów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu 30 obiektów wykrywano w ciągu roku. Wysiłek się opłaca. Sądzimy, że odkryliśmy już 90% obiektów o średnicy powyżej 1000 metrów. Jednak, pomimo dużego postępu, znamy prawdopodobniej jedynie 10% NEO o średnicy 100 metrów i mniej niż 1% tych o średnicy 40 metrów - mówi Ettore Perozzi, dyrektora należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej NEO Coordination Centre w pobliżu Rzymu.

Dwa główne programy badawcze mające na celu wykrywanie NEO prowadzone są w USA. Jeden to Catalina Sky Survey z siedzibą w Arizonie, a drugi to Pan-STARRS na Hawajach. W ramach obu programów odkrywanych jest około 90% nowych NEO. ESA prowadzi program o nazwie Space Situational Awarness. W ostatnich latach skupia się ono na potwierdzaniu zaobserwowanych gdzie indziej nowych obiektów i dokładniejszym śledzeniu ich orbit. ESA pracuje też nad nowym rodzajem teleskopów o szerokim kącie widzenia, które mają rozpocząć pracę około roku 2018. W niedalekiej przyszłości poszukiwanie asteroid rozpocznie też Large Synoptic Survye Telescope, który budowany jest w Chile.

NEO obiekt bliski Ziemi asteroida kometa Ziemia