Zablokowano mutację występującą w wielu nowotworach
Na University of Illinois Chicago (UIC) opracowano nową metodę blokowania działalności zmutowanych genów, które występują w 30% nowotworów. Mutacje w genach RAS występują w niemal 90% nowotworów trzustki oraz w dużym odsetku nowotworów płuc, okrężnicy i czerniaka. Powszechność występowania mutacji w RAS oraz zależność guzów od tych mutacji powoduje, że specjaliści od lat skupiają się na badaniu onkogenów RAS. Dotychczas jednak nie byli w stanie opracować bezpiecznych dla człowieka leków, które blokowałyby aktywność genów.
Profesor John O'Bryan, farmakolog z UIC< i jego koledzy, odkryli, że syntetyczna proteina NS1 blokuje aktywność RAS. Nie szukaliśmy inhibitorów RAS. Wykorzystywaliśmy technologię monobody do zidentyfikowania w RAS obszarów krytycznych dla jego działania, mówi O'Bryan.
Okazało się, że NS1 dołącza się do pewnego obszaru RAS, o którym wcześniej nie wiedziano, że pełni ważną funkcję. NS1 silnie oddziałuje na K-RAS i H-RAS uniemożliwiając im wchodzenie w interakcje z identycznymi proteinami i tworzenie par molekularnych. NS1 nie działa na trzeci z typów RAS - N-RAS.
Zablokowanie funkcji RAS to 'Święty Graal' onkologii. Teraz mamy potężne narzędzie, którego możemy użyć do dalszych badań nad funkcjami RAS. Nasze badania wskazują na możliwość potencjalnego zablokowania RAS i spowolnienia wzrostu guzów nowotworowych - stwierdza O'Bryan.
Komentarze (0)