Nastolatki coraz częściej niedoszacowują własnej wagi. To groźne zjawisko

| Psychologia
Casa Thomas Jefferson

Badania przeprowadzone na 745 000 nastolatków z 41 krajów Europy i Ameryki Północnej wykazały, że coraz więcej z nich niedoszacowuje swojej masy ciała. Analiza danych zebranych w latach 2002–2018 pokazuje również znaczący spadek liczby osób uznających swoją wagę za zbyt dużą. Międzynarodowy zespół ekspertów, którzy prowadzili badania, ostrzega, że zaobserwowane trendy są niebezpieczne. Mogą bowiem zaprzepaścić walkę z epidemią otyłości.

W tym ważnym okresie życia percepcja dotycząca masy ciała może wpływać na wybór stylu życia, na to co i ile zjadamy oraz czy jesteśmy aktywni fizycznie, mówi główny autor badań doktor Anouk Geraets z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Luksemburgu. Martwi nas więc, gdy widzimy, że coraz mniej nastolatków postrzega się jako osoby z nadwagą. To może utrudnić walkę z epidemią otyłości w tej grupie wekowej. Młodzi ludzie, którzy nie czują, że mają nadwagę, mogą stwierdzić, że nie muszą zrzucać zbędnych kilogramów i prowadzić niezdrowy tryb życia, dodaje uczony.

Naukowcy przyjrzeli się danym 746 121 osób w wieku 11, 13 i 15 lat zbieranych w odstępach co 4 lata pomiędzy rokiem 2002 a 2018 w ramach prowadzonego m.in. przez WHO projektu International Health Behaviour in School-Aged Children (HBSC).

Uczeni zauważyli, że u obu płci wzrósł odsetek osób niedoszacowujących swojej wagi i spadł odsetek przeceniających wagę, ale silniejsze tendencje zauważono u dziewcząt. Wśród nastolatek zwiększył się za to odsetek tych, które prawidłowo oceniają swoją wagę. Wśród nastolatków odsetek ten spadł. W różnych krajach intensywność wspomnianych zjawisk była różna, ale różnic tych nie da się wyjaśnić odsetkiem osób z nadwagą i otyłych.

Naukowcy przypuszczają, że zaobserwowane różnice pomiędzy postrzeganiem własnej masy ciała przez dziewczęta i chłopców wynikają z różnic w postrzeganiu idealnego ciała, a ideały te zmieniają się w czasie.

Nadwaga i otyłość stanowią coraz większy problem. W WHO European Regional Obesity Report 2022 czytamy, że każdego roku z powodu nadwagi i otyłości umiera w Regionie Europejskim WHO – obejmującym obok krajów leżących w Europie też Izrael i byłe środkowoazjatyckie republiki ZSRR – około 1,2 miliona osób. Niemal 60% dorosłych Europejczyków ma nadwagę lub jest otyłych. Problem ten dotyczy też 7,9% (czyli 4,4 milionów) dzieci poniżej 5. roku życia. Co trzeci uczeń w Europie ma nadwagę lub jest otyły. Dotyczy to również 25% nastolatków.

Nastolatki coraz częściej niedoszacowują własnej wagi. To groźne zjawisko