Miliarder kontra astronomowie

| Ciekawostki
NASA

Miliarder Nathan Myhrvold, były dyrektor ds. technologicznych Microsoftu, uznany fotograf dzikiej przyrody, kucharz i właściciel firmy promującej innowacje i pomagającej właścicielom patentów w zarabianiu na nich, znalazł sobie nową pasję - asteroidy. I już zrobiło się o nim głośno, gdyż stwierdził, że naukowcy używający teleskopów NASA poczynili podstawowe błędy w ocenie wielkości 157 000 asteroid.

W artykule umieszczonym w arXiv Myhrvold informuje o błędach znalezionych w pracy zespołów działających w ramach misji WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) i NEOWISE. WISE to teleskop kosmiczny wystrzelony w 2009 roku. W ramach misji WISE i jej kontynuacji - NEOWISE - odkryto więcej asteroid niż podczas innych podobnych misji. Myhrvold twierdzi jednak, że badania obarczone są poważnymi statystycznymi błędami. Żadnego z ich wyników nie można powtórzyć. Znajdowałem jeden błąd po drugim - stwierdził.

Już przed 5 laty uczeni pracujący nad WISE i NEOWISE informowali,że są w stanie określić wielkość asteroidy z ponad 10% dokładnością. Miliarder twierdzi jednak, że uczeni popełnili wiele błędów, jak np. zignorowanie marginesu błędu pojawiającego się, gdy dokonywana jest ekstrapolacja z małej próbki do całej populacji. Mieli również nie uwzględnić prawa Kirchhoffa. Jego zdaniem dokładność badań WISE i NEOWISE wynosi około 30%, a w niektórych przypadkach doszło do pomyłki aż o 300%.

Z opinią taką nie zgadzają się uczeni pracujący przy obu projektach. Gdybym za każdy błąd w tym artykule otrzymywał nagrodę, byłbym bogaty - mówi Ned Wright z Uniwersytetu Kalifornijskiego, główny naukowiec WISE. Uczony dodaje, że dane z WISE zgadzają się z danymi uzyskanymi z teleskopów AKAR i IRAS. Z kolei Amy Mainzer z Jet Propulsion Laboratory, odpowiedzialna za misję NEOWISE, wytyka Myhrvoldowi błędy. Uczona informuje, że w jednym ze wzorów pomylił on średnicę z promieniem. Widzieliśmy ten artykuł wiele miesięcy wcześniej i próbowaliśmy zwrócić uwagę autora na błędy. Zachęcaliśmy go, by wysłał go do recenzowanego pisma. Zamiast tego zdecydował się na publikację bez recenzji.

Myhrvold odpowiada, że poprawia swoje błędy, są one kosmetyczne i nie zmieniają wymowy całości artykułu. Jego zdaniem naukowcy zaangażowani w NEOWISE krytykują go, gdyż wielu z nich zaangażowało się też w stworzenie NEOCam, teleskopu przyszłości, który ma badać asteroidy. Boją się, że to źle wygląda. A to naprawdę źle wygląda.

Miliarder nie po raz pierwszy rzuca wyzwanie naukowcom. W 2013 roku opublikował artykuł, w którym informował o znalezieniu błędów w pracach dotyczących tempa wzrostu dinozaurów. Myhrvold zainteresował się dinozaurami i asteroidami w 1980 roku, gdy jako magister fizyki na Princeton University usłyszał o hipotezie Alvarezów dotyczącej wyginięcia dinozaurów.

Nathan Myhrvold WISE NEOWISE asteroida