Naukowcy rozwiązali zagadkę kości kobiety i pancernika obok świetnie zachowanego canoe Majów

| Humanistyka
INAH

Przed dwoma laty na dnie jednej ze studni cenote – lejów zapadliskowych w Meksyku, które były dla Majów całorocznym źródłem wody i pełniły czasem rolę rytualną – znaleziono pierwsze zachowane w całości canoe Majów. W pobliżu archeolodzy odkryli też 38 pozostałości kostnych, w tym kości śródstopia lewej stopy dorosłej kobiety, kości psa, orła, indyka i pancernika. Specjaliści z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) oraz francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) zakończyli właśnie badania niezwykłego znaleziska o orzekli, że canoe trafiło na dno studni w ramach rytuałów ofiarnych.

To właśnie ludzkie kości oraz kości pancernika skłoniły archeologów do wysunięcia hipotezy o rytualnej ofierze. Rytuał odbył się zanim jeszcze woda wdarła się do zapadliska. Na rytuał wskazuje przede wszystkim obecność szczątków pancernika. To zwierzę zdolne do wstrzymania oddechu i przejścia po dnie zbiornika wodnego. Mogło więc dostać się do świata podziemnego, a według kosmologii Majów zatopione jaskinie oraz cenoty były bramami do tego świata. Ponadto na ceramice Majów pancernik jest czasem przestawiany jako podnóżek bogów, dosłownie opierających na nim nogi. Tutaj warto przypomnieć sobie znalezione obok kości ludzkiego śródstopia.

Naukowcy zwracają też uwagę na kajak, którego ciężki dziób i ster prawdopodobnie uniemożliwiałyby bezpieczną podróż, dlatego też specjaliści sądzą, że jednostka powstała dla celów rytualnych, a nie dla praktycznego użycia. Canoe zostało dokładnie obfotografowane, a wykonany na tej podstawie model 3D pokazał, że miało 215 cm długości i 45 cm szerokości. Nurkowie wciąż wracają na miejsce i badają jednostkę. Na razie datowanie radiowęglowe wskazuje, że pochodzi ona z XVI wieku, tymczasem większość znajdowanych w okolicy zabytków datowanych jest na późny okres klasyczny, na lata 830–950. Może to wskazywać na trwałość rytuałów, kontynuowanych na długo po przeminięciu okresu największej chwały kultury Majów, jednak sami naukowcy mówią, że wynik testów mógł zostać zaburzony przez obecność w wodzie mikroplastiku, dlatego też chcą pobrać kolejne próbki do badań.

Naukowcy rozwiązali zagadkę kości kobiety i pancernika obok świetnie zachowanego canoe Majów