Naukowcy we Wrocławiu... złapani w sieć

| Ciekawostki

Ponad 230 naukowców z prawie 30 krajów świata weźmie udział w rozpoczynającej się w poniedziałek 11 stycznia we Wrocławiu trzydniowej interdyscyplinarnej konferencji NetSci-X 2016, poświęconej naukom o sieciach (network science).

W trakcie spotkania będziemy dyskutować o wszelkich rodzajach sieci – tłumaczy prof. Przemysław Kazienko z Politechniki Wrocławskiej, organizator konferencji. - Począwszy od tych społecznych, przez energetyczne, biologiczne, chemiczne, językowe, transportowe, handlowe, a na komputerowych skończywszy.

O wydarzeniu poinformował w przesłanym PAP komunikacie Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. Podczas konferencji swoje prelekcje wygłoszą uznani specjaliści z zakresu informatyki, zarządzania, fizyki i matematyki z USA oraz Europy, m.in. Albert-Laszlo Barabasi (Northeastern University oraz Harvard University), Robin Dunbar (University of Oxford), czy socjolog Brian Uzzi (Northwestern University).

Konferencji będzie towarzyszyć międzynarodowa wystawa „Art of Networks” prezentująca prace, których inspiracją są różnego rodzaju sieci. Przyjechała do nas z Florydy, a wcześniej była eksponowana m.in. w Nowym Jorku i Brazylii – mówi prof. Przemysław Kazienko. - Będzie dostępna przez cały czas trwania wydarzenia.

Przykłady prac można zobaczyć na stronie internetowej. Wśród nich jest m.in. interaktywna praca Gregora Aischa („New York Times”) pokazująca sieć klubów, z których pochodzili piłkarze uczestniczący w piłkarskim mundialu w 2014 r. w Brazylii, czy też aplikacja Santiago Ortiza pokazująca powiązania między bohaterami popularnego amerykańskiego serialu „Zagubieni”.

Konferencja NetSci-X 2016 (International School and Conference on Network Science) organizowana jest przez Network Science Society po raz 11. Polska edycja realizowana jest w ramach projektu Politechniki Wrocławskiej ENGINE kierowanego przez prof. Przemysława Kazienkę (PWr) oraz prof. Bolesława Szymańskiego (USA).

Projekt ENGINE, czyli Europejskie Centrum Badań nad Inteligencją Sieciową (European research centre of Network intelliGence for Innovation Enhancement), stworzyli naukowcy z dwóch wydziałów PWr: Informatyki i Zarządzania oraz Elektroniki. Realizowany jest z funduszy 7. Programu Ramowego. Umożliwia zatrudnianie na uczelni zewnętrznych badaczy o uznanej renomie, modernizację sprzętu laboratoryjnego i wspólne badania z partnerami międzynarodowymi.

W ramach ENGINE naukowcy zajmują się tzw. inteligencją sieciową (network intelligence), czyli narzędziami do efektywnego przetwarzania danych, innowacyjnym wspieraniem procesu podejmowania decyzji czy inteligentnymi interakcjami człowiek-komputer.

NetSci-X 2016 konferencja sieć