Komputerowy wzrok bliski ludzkiemu
Na Yale University powstał superkomputer, który potrafi przetwarzać informacje wizualne znacznie szybciej, niż dotychczas stosowane maszyny. Jego twórca, Eugenio Culurciello uważa, że NeuFlow będzie pewnego dnia w stanie kierować samochodem, gdyż sprawnie rozpozna na drodze ludzi, zwierzęta, pojazdy, drzewa i inne przeszkody.
NeuFlow został zainspirowany sposobem działania wzroku ssaków i naśladuje naturalną sieć nauronową, dzięki czemu szybko interpretuje otaczający go świat.
System korzysta ze specjalnego algorytmu dla rozległych sieci neuronowych używających sztucznych urządzeń wizyjnych. Autorem algorytmu jest Yann LeCun z New York University. LeCun i Culurciello mieli ten sam cel - opracowanie komputera zdolnego do prowadzenia samochodu. Dzięki ich wysiłkom NeuFlow jest w stanie w czasie rzeczywistym przetwarzać obrazy o rozdzielczości dziesiątków megapikseli i rozpoznawać znajdując się na nich obiekty.
System jest też wyjątkowo wydajny. Wykonuje ponad 100 miliardów operacji na sekundę, korzystając przy tym z zaledwie kilku watów mocy. Standardowa karta graficzna dla peceta do przeprowadzenia podobnych operacji potrzebuje ponad 300 watów. Jeden z naszych prototypów przewyższa procesory graficzne pod względem wizyjnego rozpoznawania przedmiotów - mówi Culurciello. W zamierzeniach jego twórców cały superkomputer wizyjny ma być nie większy od portfela, a zatem bez problemów uda się go zmieścić w samochodzie.
NeuFlow posłuży nie tylko do sterowania samochodami. Będzie można wbudować go w autonomiczne roboty czy w hełmy żołnierzy, zapewniając im 360-stopniowy kąt widzenia.
Komentarze (6)
zyghom, 17 września 2010, 14:53
i to mi sie zaczyna podobac
nie zebym chcial, by komputer kierowal autem ZA MNIE
ale, zeby mi POMOGL w sytuacjach krytycznych
no i by mialo takie auto taki "pszepsztyk": "OFF" jak aktualnie maja ESP etc
Jajcenty, 17 września 2010, 15:07
I wizję w paśmie od mikrofali do rentgena ;D Terminator już powinien się bać. Neurony górą!
Hyta, 17 września 2010, 15:21
Ludzie nie powinni kierować pojazdami - powinni tylko wyznaczać cel podróży.
Ludzie nie powinni pisać programów - powinni tylko określać wynik programowania.
Ludzie nie powinni produkować - powinni tylko określać wynik produkcji.
Jajcenty, 17 września 2010, 15:26
Acha, i skończymy jak NFRy u Lema. Marazm i degrengolada. Ale nie mam nic przeciwko hedonizmowi
Hyta, 17 września 2010, 15:44
i cukier z ucha będzie!
Qwax, 17 września 2010, 17:12
"Ułatwienia degenerują" - im dłużej żyję tym prawdziwszym mi się wydaje to zdanie