New Horizon w połowie drogi do kolejnego celu badawczego

| Astronomia/fizyka
NASA

Sonda New Horizon znajduje się już w połowie drogi pomiędzy Plutonem, a swoim kolejnym celem badawczym, obiektem 2014 MU69 w Pasie Kuipera. Sonda, która wykonała historyczne zdjęcia Plutona, oddalona jest obecnie o ponad 782 miliony kilometrów od niego, a gdy 1 stycznia 2019 roku dotrze do MU69 ustanowi, jak stwierdził Alan Stern, główny naukowiec misji, rekord eksploracji najdalszego świata w historii ludzkiej cywilizacji.

MU69 to klasyczny obiekt z Pasa Kuipera, co oznacza, że jej orbita jest niemal kołowa i nie pozostaje on w rezonansie orbitalnym z obieganym przez siebie Neptunem. Obiekt został odkryty przez Teleskop Hubble'a w czerwcu 2014 roku i wybrano go jako jeden z celów misji New Horizon. Specjaliści przypuszczają, że MU69 ma mniej niż 45 kilometrów średnicy. Zaplanowany na styczeń 2019 roku przelot New Horizon w pobliżu MU69 to dla nas wielka rzecz, jednak sonda ma za zadanie dokładniejsze badanie Pasa Kuipera. Planujemy wykorzystać ją do przyjrzenia się ponad 20 innym obiektom z Pasa oraz chcemy zbadać pył i naładowane cząstki tam występujące – mówi Hal Weaver, jeden z naukowców pracujących przy projekcie.

Już za dwa dni, 7 kwietnia, New Horizon zostanie wprowadzony w stan hibernacji, w którym pozostanie przez 157 dni. Odległość pomiędzy Ziemią a sondą wynosi 5,7 miliarda kilometrów. New Horizon pracuje bez zakłóceń i jest w świetnym stanie.

New Horizon Pluton Pas Kuipera 2014 MU69