Nokia stawia na niskie ceny

| Technologia
Nokia

Zdaniem The Wall Street Journal Nokia planuje sprzedaż bardzo tanich telefonów z serii Lumia. Już w tej chwili oferowane są duże rabaty na te urządzenia, jednak rynek jest niezwykle konkurencyjny i nie wszędzie taka strategia zdaje egzamin.

Prezes firmy Steven Elop powiedział, że wyniki sprzedaży są zróżnicowane. Firma jest zadowolona np. ze sprzedaży w USA, jednak już w Wielkiej Brytanii idzie jej znacznie gorzej.

Fińska firma planuje z jednej strony przygotowanie bardzo taniej oferty na rynki krajów rozwijających się. Będą się na nią składały urządzenia podobne do wycenionego na 21 dolarów Nokia 103, który wyposażono tylko w podstawowe funkcje, takie jak dzwonienie i wysyłanie SMS-ów. Jednak z drugiej strony mają powstać tanie modele Lumii, których użytkownik będzie mógł skorzystać z systemu Windows Phone.

Przedstawiciele Nokii zdają sobie jednak sprawę z faktu, że konkurencja podniosła wysoko poprzeczkę. Użytkownicy w Azji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie odwracają się od tradycyjnych telefonów komórkowych i szukają bardziej zaawansowanych urządzeń. Dlatego też Nokia chce stworzyć tanie smartfony, w których główny nacisk zostanie położony na obsługę serwisów społecznościowych.

Fińska firma ma coraz większe kłopoty. Jej wyniki finansowe pogarszają się, sprzedaż urządzeń spada, obniża się również ich przeciętna cena. Średnia cena smartfona spadła ze 146 do 143 euro, a zwykłego telefonu z 40 do 33 euro.

Pojawia się też coraz więcej danych świadczących o tym, że Nokia już straciła lub jeszcze w bieżącym roku straci pozycję światowego lidera na rynku telefonów komórkowych. Przez ostatnie 14 lat fińska firma była numerem 1 na świecie.

Nokia Lumia smartfon telefon komórkowy