Niezwykły cmentarz anglosaskich chrześcijan

| Humanistyka
MOLA

Naukowcy z Museum of London Archeology (MOLA) odkryli ważny anglosaski cmentarz w Norfolk. Warunki panujące w dolinie rzecznej świetnie zakonserwowały niezwykle rzadkie pochówki, w tym groby wyłożone deskami i trumny wykonane z pni drzew, datowane na VII-IX wiek naszej ery. Zdobyte dotychczas dowody wskazują, że mógł być to cmentarz wczesnej społeczności chrześcijańskiej. Wskazują na to m.in. ułożenie trumien w linii wschód-zachód oraz brak przedmiotów, z którymi zwykle grzebali swoich zmarłych poganie. Znaleziono też drewnianą strukturę, która może być pozostałością po kościele lub kaplicy. Takie budowle z tego okresu są bardzo rzadko znajdowane. Połączenie kwaśnych piasków i zasadowej wody stworzyło idealne warunki do zachowania szkieletów i drewnianych grobów, dzięki czemu możemy szczegółowo przyjrzeć się chrześcijańskim anglosaskim zwyczajom grzebalnym - powiedział James Fairclough, archeolog z MOLA.

Anglosaskie trumny to niezwykle rzadkie znalezisko, gdyż drewno ulega rozkładowi. Dotychczas o ich istnieniu wiedzieliśmy głównie z przebarwień gruntu pozostałych po rozkładającym się drewnie.

MOLA

Tym razem wykopano aż 81 trumien. Były to przecięte wzdłuż i wydrążone pnie dębu. Taki typ trumny spotyka się w Europie od wczesnej epoki brązu aż po wczesne średniowiecze. Na terenie Wielkiej Brytanii mieliśmy dotychczas jedynie XIX-wieczne zapisy antykwariuszy, którzy zetknęli się z takimi trumnami. Teraz, po raz pierwszy na Wyspach Brytyjskich, udało się znaleźć i wydobyć takie trumny. Ślady istnienia takich trumien znaleziono też w wykopaliskach datowanych na wcześniejsze okresy, co wskazuje na przenikanie się tradycji pogańskich i chrześcijańskich.

Odkryto też sześć grobów wyłożonych deskami. To niezwykle rzadkie znalezisko, a wspomniane groby są najstarszymi tego typu znanymi z terenu Wielkiej Brytanii. Groby wykopano w ziemi, następnie wyłożono deskami, później umieszczano w nich ciała, które były przykrywane deskami. Na razie naukowcy nie rozumieją związku pomiędzy oboma wspomnianymi typami pochówki. Być może są one dowodem na ewolucję zwyczajów grzebalnych. Specjaliści rozpoczęli datowanie drewna, by sprawdzić, w jakich okresach powstały groby.

To wspaniałe nowe znalezisko pozwoli nam poszerzyć naszą wiedzę o fascynującym okresie, gdy chrześcijaństwo i Kościół dopiero się tutaj rozwijały. Dzięki szczegółowym badaniom będziemy lepiej rozumieli, jak żyli ludzie przestrzegający zasad nowej religii - stwierdził Tim Pestell z Norwich Castle Museum.

Norfolk cmentarz chrześcijanie Anglosasi