Jelitowy eliksir dłuższego życia
Ryby Nothobranchius furzeri w średnim wieku, które karmiono zawartością jelit młodszych osobników, żyły dłużej niż normalnie.
Wcześniejsze badania wykazały, że przetoczenie krwi młodszych zwierząt starszym zapewnia większą witalność i różne korzyści zdrowotne. Inne eksperymenty sugerowały, że odmłodzenie mikrobiomu jelit działa podobnie. By to sprawdzić, niemieccy naukowcy zwrócili się właśnie ku N. furzeri.
N. furzeri występują w południowo-wschodnim Zimbabwe. Żyją w czasowych zbiornikach powstających po silnych deszczach. Dojrzałość osiągają w zaledwie 3 tygodnie. Umierają parę miesięcy później.
W ramach badań biolodzy wyeliminowali mikroflorę jelit kilku N. furzeri w średnim wieku (9,5 tygodnia). Później umieszczali karpieńcokształtne w akwariach ze sterylną wodą i wpuszczali do niej zawartość jelit młodych (6-tygodniowych) ryb. Starsze osobniki nie zjadały więc de facto tego materiału, ale badały go za pomocą pyska, by sprawdzić, czy to pokarm. To wystarczyło, by bakterie dostały się do ich jelita. Po 6 tygodniach mikrobiom starszych ryb był taki sam, jak młodszych dawców.
Okazało się, że po "zabiegu" ryby żyły średnio 37% dłużej (w porównaniu do rówieśników z grupy kontrolnej). Dodatkowo zwierzęta z odmłodzoną mikroflorą stały się bardziej aktywne, zachowując się jak osobniki w wieku zaledwie 6 tygodni.
Niemcy stwierdzili, że zastosowanie odwrotnej procedury - podanie młodym osobnikom bakterii ryb starszych - nie wywoływało widocznych efektów.
Naukowcy przyznają, że nie mają pojęcia, jak i dlaczego odmłodzenie mikrobiomu zwiększyło witalność i długość życia. Wg nich, może to jednak mieć związek z układem odpornościowym; w miarę starzenia ryb staje się on mniej skuteczny w odpieraniu szkodliwych bądź nieprzynoszących korzyści bakterii w jelitach. Gdyby tak rzeczywiście było, zastąpienie mikrobiomu oznaczałoby usunięcie złych mikroorganizmów i zapewnienie jelitu nowego startu.
Komentarze (1)
Afordancja, 6 kwietnia 2017, 08:34
a da się to jakoś prosto na ludziach zaadaptować? Najlepiej w postaci tabletki