Polacy współodkrywcami jednej z najodleglejszych egzoplanet
Polsko-amerykańska współpraca naukowa zaowocowała odkryciem jednej z najodleglejszych znanych nam egzoplanet. Dzięki wykorzystaniu Teleskopu Kosmicznego Spitzera oraz Eksperymentu Soczewkowania Grawitacyjnego (OGLE) znaleziono gazową planetę oddaloną od nas o około 13 000 lat świetlnych.
OGLE to projekt naukowy prowadzony przez Uniwersytet Warszawski. Wykorzystywany jest w nim polski teleskop z Las Campanas w Chile. Udoskonalona przez Polaków technika mikrosoczewkowania grawitacyjnego pozwoliła na odkrycie około 30 planet. Najdalsza z nich znajduje się w odległości 25 000 lat świetlnych od Ziemi.
Mikrosoczewkowanie pozwala już teraz na wykrywanie planet znajdujących się pomiędzy Układem Słonecznym a niemalże centrum galaktyki. Technika ta umożliwia sprawdzenie relatywnej wydajności formowania się planet w różnych miejscach galaktyki - mówi współautor badań, Andrew Gould z Ohio State University.
Mikrosoczewkowanie grawitacyjne nie zawsze pozwala na dokładne określenie położenia planety. Z około 30 planet odkrytych tą techniką mniej więcej połowa nie ma dobrze obliczonego położenia. Właśnie tutaj pomocny jest Teleskop Spitzera. Obecnie znajduje się on w odległości 207 milionów kilometrów od Ziemi, jest więc dalej od naszej planety niż Słońce. Gdy jednocześnie obserwujemy obiekt z teleskopu na Ziemi i za pomocą Spitzera, możemy wykorzystać zjawisko paralaksy (niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych kierunków) do bardziej precyzyjnych obliczeń położenia obiektu. Spitzer to pierwszy teleskop kosmiczny wykorzystywany w procesie mikrosoczewkowania grawitacyjnego do pomiarów położenia planet za pomocą paralaksy. Zwykle technikę paralaksy wykorzystuje się za pomocą teleskopów naziemnych, jednak nie sprawdza się ona dla obiektów położonych w dużej odległości - mówi Jennifer Yee z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Spitzer i OGLE jednocześnie obserwowały przejście nowo odkrytej planety na tle jej gwiazdy macierzystej, ale dla Spitzera było ono widoczne 20 dni wcześniej. Na podstawie tej różnicy czasu możliwe było obliczenie odległości do gwiazdy i jej planety. A gdy odległość była znana, astronomowie mogli określić masę planety. Oceniono ją na połowę masy Jowisza.
Komentarze (5)
Astroboy, 16 kwietnia 2015, 14:00
Trochę nie tak. Podczas zjawiska mikrosoczewkowania wiemy dokładnie gdzie jest (na niebie) soczewkująca gwiazda z planetą. Nie znamy zwyczajnie odległości do niej; jest słabsza od gwiazdy na tle której przechodzi (jest zwyczajnie niewidoczna ).
Krótko: nie "położenia", a "odległości".
Edit: nie wiem czy można, ale podlinkowałbym ten plakacik ze strony NASA. Wart jest więcej niż tysiąc słów:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19332-infographic_spitzerlen.jpg
P.S. Wilk; zrezygnowałem z próby skalowania tak wielgachnego obrazka. O ile na forum wszystko wygląda dobrze, to pod artykułem jest MASAKRA!!! Tak nieśmiało zapytam, czy naprawdę na większość znanych nam już tu problemów nie ma rady?
wilk, 16 kwietnia 2015, 18:06
Ale ja nie mam wpływu na serwis. Jeśli możesz, to napisz do Webby'ego on tutaj głównym magikiem.
Astroboy, 16 kwietnia 2015, 18:27
Doskonale o tym wiem Wilku (gdybym odbierał to osobiście, to powiedziałbym, że obrażasz moją inteligencję ).
Chętnie, ale obawiam się, że będzie to bezcelowe. Jakoś od ok. półtora roku mojego tutaj przebywania nie zauważył był jeśm, by Webby, do którego na forum personalnie kierowane było COŚ, w temacie COSIA cokolwiek odpowiedział. Widzę za to Wilka zdecydowanie z, ups, wilkowego, który ma zęby odpowiednie do radzenia sobie z każdym problemem, na którym niejeden wilk zęby by jednak połamał.
P.S. Zapewne wiesz, że uwaga do Ciebie, który zdecydowanie nosi spodnie, nie była jednak do Ciebie.
Edit: tak zastanawiam się – tokiem mojego neandertalskiego rozumowania (ciekawy artykuł tuż obok ) – czy dla wszystkich jest jasna bardzo silna korelacja między ilością odsłon (kasa), a tym, co dzieje się na forum? Osobiście jestem tego bardzo świadomy, ale oczywiście nie partycypuję w jakikolwiek sposób w spływającej kasce.
WIOO, 16 kwietnia 2015, 19:34
Chciałbym przy okazji przedstawić wspólny projekt BOINC@Poland i Uniwerka - http://universeathome.pl/universe/
Kazdy go może wesprzeć swoim komputerem.
Astroboy, 16 kwietnia 2015, 19:52
Polecam zdecydowanie wsparcie, ueliksy są tego zdecydowanie warte (choć trochę nie w temacie ). Mocno trzymam kciuki za przedsięwzięcie!