Jazda na rowerku na OIOM-ie przyspiesza powrót do zdrowia

| Medycyna

Wczesne ćwiczenia na specjalnym rowerku RT-300, które wykonuje się jeszcze na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM), mogą pomóc pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia.

Naukowcy z McMaster University i St. Joseph's Healthcare Hamilton wykazali, że fizjoterapeuci mogą bezpiecznie zacząć sesje jazdy na rowerze u wentylowanych mechanicznie pacjentów z OIOM-u.

Ludzie mogą sądzić, że osoby z OIOM-u są zbyt chore na aktywność fizyczną, ale my wiemy, że jeśli [w pierwszych 3 dniach pobytu na oddziale] pacjenci zaczną jeździć w łóżku na rowerze, przy wypisie ze szpitala będą w stanie przebyć większy dystans - opowiada prof. Michelle Kho.

Nasze badanie TryCYCLE bazuje na wcześniejszych studiach. Wykazało ono, że da się bezpiecznie rozpocząć systematyczne sesje jazdy w łóżku w ciągu pierwszych 4 dni wentylacji mechanicznej i kontynuować je podczas pobytu na OIOM-ie.

Kanadyjczycy podkreślają, że podczas i po pobycie na oddziale intensywnej terapii chorzy są w dużym stopniu zagrożeni osłabieniem i atrofią mięśni. Jazda na rowerze wpływa głównie na zginacze bioder, które są bardzo podatne na skutki leżenia w łóżku.

W okresie od października 2013 do sierpnia 2014 r. zespół Kho analizował przypadki 33 pacjentów z OIOM-u St. Joseph's Healthcare Hamilton. Uczestnikami eksperymentu były wentylowane mechanicznie dorosłe osoby, które przed przyjęciem na oddział samodzielnie chodziły. Półgodzinne sesje, które odbywały się 6 razy w tygodniu, polegały na pracy z mocowanymi do łóżka stacjonarnymi rowerami z silnikiem.

Większość badanej grupy (48,4%) stanowiły kobiety, a średnia wieku wynosiła 65,8 r. Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE przyglądali się częstości 1) zdarzeń wymuszających zakończenie sesji oraz 2) odłączania się cewników czy rurek intubacyjnych.

W sumie odbyło się 205 sesji, w czasie których chorym podawano kroplówki z lekami przeciwbólowymi czy podwyższającymi ciśnienie. Niektórych pacjentów dializowano.

Okazało się, że jazda na rowerze, rozpoczęta w czasie pierwszych czterech dni wentylacji mechanicznej u pacjentów ze stabilnym przepływem krwi, jest bezpieczna (jazdę trzeba było przerwać w 2% przypadków, nie odnotowano też odłączenia cewników/rurek). Podczas pobytu na OIOM-ie chorzy przejeżdżali średnio ok. 9 km.

Osiągnięcia pacjentów zaskoczyły samych naukowców. Ich zdolność do jazdy na rowerze w krytycznym okresie choroby przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Kho dodaje, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, czy wczesne ćwiczenia poprawiają formę fizyczną. Następnym krokiem będzie rozpoczęcie pilotażowych badań z losowaniem do grup na kilku OIOM-ach.

OIOM rower stacjonarny RT-300 Michelle Kho