Przenośne urządzenie do oceny stopnia uszkodzenia oka
Na Uniwersytecie Illinois powstaje przenośne urządzenie do oceny stopnia uszkodzenia oka OcuCheck. Mierzy ono poziom witaminy C w płynie, który pokrywa lub wycieka z oka.
Czujnik wykorzystuje fakt, że film łzowy [...] zawiera niewielkie ilości kwasu askorbinowego, czyli po prostu witaminy C, podczas gdy we wnętrzu oka jest go znacznie więcej. Koncepcja jest więc taka, że jeśli uszkodzenie głęboko penetruje oko, kwas askorbinowy będzie wyciekać w dużych stężeniach - podkreśla dr Dipanjan Pan.
Obecnie pacjenci z urazami oka muszą się udać do szpitala, by przejść tam badanie okulistyczne. Proces jest często skomplikowany, czasochłonny i niedokładny - tłumaczy Pan. OcuCheck ma to zmienić. Amerykanie dodają, że żadna z obecnie stosowanych technik nie bazuje na pomiarze kwasu askorbinowego.
W nowym czujniki na papierowym filtrze układa się 1-nanometrową warstwę grafenowych płytek. W górnej warstwie znajdują się polimer, który oddziałuje z grafenem, złote elektrody i oksydaza askorbinianowa, enzym, który wiąże się z witaminą C.
[...] Związanie kwasu askorbinowego z oksydazą askorbinianową niszczy oddziaływania polimeru z grafenem, zmieniając właściwości elektryczne czujnika - tłumaczy Pan.
Podczas testów z próbkami pobranymi w czasie operacji od 16 pacjentów naukowcy odkryli, że czujnik może wykryć cały zakres stężeń witaminy C z wysoką czułością, trafnością i swoistością. Dotąd nie prowadzono badań na próbkach pacjentów z urazami, ale jak wyjaśniają Amerykanie, próbki mieszano z krwią i czułość OcuChecka [nadal] się utrzymywała, bo papierowy filtr odciągał krew.
Profesor projektowania przemysłowego tworzy właśnie obudowę, która pozwoli na przenoszenie urządzenia. Pan i oftalmolog dr Leanne Labriola założyli zaś firmę InnSight Technology, która ma odpowiadać za komercjalizację produktu.
Komentarze (0)