Historyczny moment. Office 365 przyniósł większy przychód niż MS Office

| Technologia
Rafael Gonzalez

Z ostatniego raportu finansowego Microsoftu dowiadujemy się, że firmowy biznes w chmurze osiągnął ważny kamień milowy. Po raz pierwszy przychody ze sprzedaży Office'a 365 były większe niż z tradycyjnie licencjonowanego pakietu biurowego.

W II kwartale bieżącego roku przychód koncernu zwiększył się o 13% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W ciągu trzech miesięcy do kasy przedsiębiorstwa napłynęło 23,3 miliarda dolarów. Znaczną część tych pieniędzy Microsoft zawdzięcza właśnie sprzedaży Office'a 365. Przychody z niej zwiększyły się rok do roku o 43% i osiągnęły kwotę 8,4 miliarda USD. Duże wzrosty, bo aż o 97%, zanotowała też chmura Azure. Microsoft nie zdradził jednak, jakie były jej przychody. Podkreślono jedynie, że Azure cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a firma podpisała rekordowo dużą liczbę wielomilionowych umów na jej wykorzystanie. Dyrektor wykonawczy Microsoftu, Satya Nadella, poinformował zaś, że zanotowano też 33% wzrost liczby instalacji Windows 10 w biznesie i edukacji.

Tak jak się spodziewano, Microsoft uzyskał solidne wyniki finansowe i firma pędzi pełną parą. Szczególnie istotne są dane z sektora chmur dla biznesu. Błyskawiczny wzrost chmury Azure w sposób szczególny przyczynił się do tegorocznego sukcesu Microsoftu i stanowi solidną podstawę pod niedawną restrukturyzację firmy. W ciągu najbliższych lat Azure może stać się dominującą platformą chmurową w przemyśle, stwierdził Nick McQuire z firmy analitycznej Enterprise Research. W ubiegłym kwartale Microsoft mierzył się ze słabymi wynikami wydziału zajmującego się sprzętem. Jednak po udanym debiucie nowego Surface'a i oczekiwanym odświeżeniu portfolio produktów firma poprawiła wyniki i odzyskała nieco rynku utraconego na rzecz Apple'a, dodał analityk.

Office 365 Microsoft MS Office wyniki finansowe