Pierwsze zamówienie na laptopy na korbkę

| Technologia

Władze Nigerii zamówiły milion laptopów, które powstały w ramach programu One Laptop Per Child (OLPC). To pierwsze w historii zamówienie założone twórcom wspomnianego programu.

Jego celem jest udostępnienie taniego komputera przenośnego dzieciom w krajach rozwijających się. Autorzy programu założyli, że powstaną laptopy z systemem operacyjnym Linux i procesorami AMD, które będą kosztowały 100 dolarów za sztukę. Pierwsze urządzenia tego typu wyceniono na 140 USD.

Rząd Nigerii zapłacił już za złożone zamówienie. Na stronie OLPC można przeczytać, że produkcja tanich laptopów rozpocznie się, gdy zostaną złożone zamówienia na 5-10 milionów sztuk urządzeń.

Twórcy projektu współpracują z rządami Chin, Indii, Brazylii, Argentyny, Egiptu, Nigerii i Tajlandii. Można więc mieć nadzieję, że wkrótce zostaną złożone kolejne zamówienia i program będzie realizowany.

Pomysłodawcą projektu jest Nicholas Negroponte z Massachussetts Institute of Technology (MIT). Założył on, że komputer ma działać w środowisku pełnym kurzu i zanieczyszczeń, więc mogą z niego korzystać dzieci w indyjskich czy afrykańskich wioskach. Ponadto nie wymaga dostępu do sieci elektrycznej, gdyż jest napędzany korbą – 60 sekund jej kręcenia pozwala na 10 minut pracy. Komputer wyposażono w 500-megahercowy procesor, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 7 cali, pamięć flash zamiast dysku twardego i łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi.

Program wspierany jest m.in. przez Google\'a, AMD i Red Hata.

One Laptop Per Child Nicholas Negroponte tani laptop laptop na korbę