Apple zaakceptował Operę Mini dla iPhone

| Technologia
Opera ASA

Wielu wątpiło, że to się w ogóle uda. Dziś, po wielu dniach oczekiwania, Apple zaaprobował przeglądarkę Opera Mini do AppStore - swojego sklepu z oprogramowaniem dla iPhone'a. Oczekiwanie było wyjątkowo gorączkowe, ponieważ firma Apple zasłynęła bardzo restrykcyjnym i kapryśnym przyjmowaniem i wyrzucaniem aplikacji dla swojego kultowego produktu. Jedną z zasad jest zakaz dublowania funkcji, które w telefonie już są, zatem odpada np. program pocztowy. Powszechnie spekulowano, że z tego powodu odpadnie Opera Mini, która może stanowić groźną konkurencję dla wbudowanej przeglądarki Safari.

Opera Mini używa wyjątkowej technologii kompresji stron internetowych, dzięki której zmniejsza się ich rozmiar nawet o 90%. To pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale też transfer i pieniądze, w przypadku korzystania internetu przez komórkę. Testy wykonane przez niezależne portale technologiczne pokazały, że Opera Mini jest szybsza od Safari nawet pięciokrotnie i dużo wygodniejsza. Opracowana przez norweską firmę Opera ASA technologia polega na tym, że Opera Mini nie pobiera stron bezpośrednio, ale przez pośredniczące serwery firmy Opera, które żądane strony przerabiają i kompresują. Sama przeglądarka nie otrzymuje oryginalnej wersji strony, tylko wersję gotową do wyświetlenia. Dzięki temu jest mało skomplikowana, co pozwala ją zainstalować również na starszych i słabszych modelach telefonów, wymagana jest jedynie obsługa Javy. Odmienność tej technologii miała być właśnie atutem i argumentem za przyjęciem norweskiej przeglądarki do sklepu AppStore. Użytkownicy komórek mają jeszcze do dyspozycji Operę Mobile, która jest zwykłą, komórkową przeglądarką.

Opera Mini okazała się na tyle przełomowa, że już dziś używa jej 50 milionów osób - tyle samo, co wszystkich pozostałych wersji Opery. A jest ich niemało, bo Opera jest najbardziej wieloplatformową z przeglądarek: występuje nie tylko dla Windows, Linux i telefony (Opera Mobile), ale także zamknięte platformy, jak konsole (m. in. Nintendo Wii, Nintendo DualScreen) czy telewizory z dostępem do internetu.

Miłe dla nas jest to, że Opera Mini została stworzona głównie przez polski oddział firmy Opera, mieszczący się we Wrocławiu. Przeglądarka powinna być dostępna w sklepie Apple dla wszystkich w ciągu 24 godzin. Pobranie i używanie Opery Mini jest darmowe.

 

Opera Mini iPhone Apple AppStore przeglądarki internet