PC-NJ70A - notebook z rewolucyjnym gładzikiem
Sharp poinformował, że jego najnowszy notebook z rodziny Mebius, PC-NJ70A, zostanie wyposażony w nowoczesny "panel LCD z optycznymi czujnikami" w miejsce gładzika. Nowy gładzik zbudowany jest z fotodiod, które odpowiadają pikselom.
Dzięki temu może on pełnić jednocześnie funkcje tradycyjnego gładzika, ekranu dotykowego i skanera. Możemy nim operować za pomocą palców lub piórka. Gładzik jest w stanie rozpoznać kształt dotykającego go przedmiotu. Sharp poinformował, że może on działać w trojaki sposób. Jest w stanie rozpoznawać pismo, a więc będziemy mogli za jego pomocą wprowadzać tekst czy rysunki do komputera. Będzie działał jak tradycyjny gładzik i pozwoli na przesuwanie kursora po ekranie. W końcu posłuży jako dodatkowy wyświetlacz i np. podczas czytania elektroniczych książek czy grania w gry, na gładziku pokażą się ikony, za pomocą których będziemy mogli sterować tym, co zobaczymy na ekranie.
PC-NJ70A będzie dostarczany z preinstalowanym systemem Vista Home Basic SP1, 10-calowym wyświetlaczem oraz procesorem Atom N270 (1,60 GHz). Producent wyposaży go też w chipset Intel 945GSE oraz mostek północny ICH7-M, 1 gigabajt pamięci RAM i 160-gigabajtowy dysk twardy. Użytkownik komputera skorzysta też z łączności przewodowej oraz bezprzewodowej 802.11b/g i Bluetooth, z czytników licznych formatów kart, wbudowanej kamery internetowej, głośników i słuchawek. Waga urządzenia nie przekroczy 1,5 kilograma. Notebook powinien kosztować około 815 dolarów.
Sharp planuje też sprzedawanie innym firmom samego gładzika oraz zwiększenie jego rozmiarów do ponad 10 cali tak, by mógł być on stosowany jako wyświetlacz.
Komentarze (3)
5w155, 22 kwietnia 2009, 19:33
Dobra sprawa. Myślę, że podpisy elektroniczne byłyby tam dobrym zastosowaniem.
Jurgi, 22 kwietnia 2009, 21:48
Ciekawe, skoro gładzik może spełniać funkcję wyświetlacza, to pewnie rychło ktoś pójdzie w drugą stronę, zamieniając ekran LCD w dotykowy (wiem, że takie są, ale działają w inny sposó. To się może przyjąć.
W dotychczas używanych technologiach tkwią jeszcze duże niewykorzystane rezerwy pomysłów. Ot, widziałem choćby projekt przerobienia myszy optycznej na… skaner. O wprawdzie niewielkiej rozdzielczości, ale jednak: czujnik w myszy to w rzeczywistości coś jak kamera o rozdzielczości kilka na kilka pikseli. Koncepcja anegdotyczna, ale pokazuje, że wiele jeszcze można wymyślić.
wilk, 23 kwietnia 2009, 13:07
Przyczepię się troszkę. Powinno być "panel LCD z optycznymi czujnikami", bo obecny fragment sugeruje, że stoją za tym jakieś "czujniki LCD" (zresztą za oryginałem: Optical Sensor LCD Pad).