Palenie – główny czynnik stylu życia odpowiedzialny za spadek zdolności poznawczych z wiekiem?

| Zdrowie/uroda
Paul Bence, Flickr

Palenie papierosów może być głównym czynnikiem stylu życia przyczyniającym się do spadku zdolności poznawczych wraz z wiekiem, donoszą naukowcy z University College London. Uczeni badali tempo spadku zdolności poznawczych u osób zdrowych pod tym względem i porównywali je z tempem spadku osób, u których następował on zbyt szybko. Poszukiwali różnic i czynników, które przyczyniają się do tego szybszego spadku. Przyglądali się różnym kombinacjom zachowań powiązanych ze zdrowiem, od diety i korzystania z używek, przez aktywność fizyczną po kontakty społeczne.

Pod uwagę wzięto dane 32 000 osób z 14 europejskich krajów w wieku co najmniej 50 lat. Najpierw oceniono ich zdolności poznawcze, a następnie przypisano do grup związanych ze stylem życia. Okazało się, że spadek zdolności poznawczych był szybszy w tych grupach, które paliły tytoń. W grupach, które nie używały papierosów, spadek był wolniejszy i podobny, niezależnie od stylu życia. Badania wykazały, że palacze tracili w ciągu 10 lat o 85% zdolności poznawczych więcej, niż niepalący. Wyjątkiem była jednak ta grupa palaczy, która prowadziła zdrowy tryb życia w innych dziedzinach – regularnie ćwiczyła, spożywała niewiele alkoholu i miała dobre kontakty społeczne. Tutaj spadek zdolności poznawczych był podobny, jak w grupach niepalących.

To badania obserwacyjne i nie pokazują związku przyczynowo-skutkowego, jednak silnie sugerują, że palenie może być szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na zdolności poznawcze wraz z wiekiem. Już wcześniejsze badania wskazywały, że osoby prowadzący bardziej zdrowy tryb życia doznają mniejszego spadku zdolności poznawczych. Nie było jednak jasne, czy wszystkie czynniki odgrywają równie wielką rolę w tym spadku, czy też istnieją takie zachowania, które go napędzają. Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że rzucenie palenia może być najważniejszym elementem walki ze spadkiem zdolności poznawczych. Osoby, które nie mogą przestać palić, powinny zaangażować się w inne prozdrowotne zachowania, jak regularne ćwiczenia, umiarkowana konsumpcja alkoholu i aktywność społeczna, mówi główna autorka badań, doktor Mikaela Bloomberg.

Palenie – główny czynnik stylu życia odpowiedzialny za spadek zdolności poznawczych z wiekiem?