(Względnie) najszybsze zwierzę świata

| Nauki przyrodnicze

Roztocze z gatunku Paratarsotomus macropalpis jest najszybszym znanym zwierzęciem lądowym. Jest ono w stanie w ciągu sekundy przebyć odległość wynoszącą 322 długości jego ciała. Uczeni używają takiej miary prędkości, by porównywać szybkość poruszania się różnych zwierząt niezależnie od ich wielkości.

Dotychczas najszybszym zwierzęciem był australijski żuk z rodziny trzeszczowatych, który w ciągu sekundy przebywa odległość równą 171 długością jego ciała. Takie względne prędkości są nieosiągalne dla innych zwierząt lądowych. Gepard jest w stanie przebiec w ciągu sekundy około 16 długości swojego ciała. Człowiek, by dorównać względnej prędkości Paratarsotomus macropalpis, musiałby pędzić z prędkością ponad 2000 km/h.

Niezwykłe właściwości roztocza odkrył student z Kalifornii, Samuel Rubin. Tego typu badania są interesujące przede wszystkim ze względu na informacje dotyczące fizjologii ruchu oraz fizycznych ograniczeń struktur biologicznych.

Mentor Rubina, doktor Jonathan Wright, zainteresował się roztoczami, gdy zauważył, jak szybko poruszają one odnóżami. Nie zajął się jednak szczegółowym zbadaniem tego zjawiska do czasu, aż zadania tego podjęła się grupa jego studentów.

Prędkość względna i częstotliwość stawiania kroków wzrasta wraz z malejącymi rozmiarami zwierzęcia. Szukamy górnego limitu względnej prędkości i częstotliwości kroczenia. Jeśli porównamy osiągi roztocza z innymi zwierzętami, to widzimy, że jeśli istnieje taka górna granica, to jeszcze jej nie znaleźliśmy - mówi Wright.

Naukowcy odkryli przy okazji dodatkową niezwykłą zdolność roztoczy. Były one w stanie biegać po betonie w temparturze 60 stopni Celsjusza. W takim upale większość zwierząt szybko ginie, nie mówiąc już o możliwości biegania.

Paratarsotomus macropalpis prędkość długość ciała