Boliwijski park narodowy najbardziej bioróżnorodnym miejscem na Ziemi
Park Narodowy Madidi, który znajduje się w północno-zachodniej Boliwii, to prawdopodobnie najbardziej bioróżnorodne miejsce na Ziemi. Z rachunków naukowców z Wildlife Conservation Society (WCS), Boliwijskiej Kolekcji Fauny, Boliwijskiego Herbarium Narodowego czy Stowarzyszenia Ochrony Amazonii wynika, że mieszka tam 1088 gatunków, czyli ok. 11% ptaków świata, a także 1868 kręgowców, w tym ponad 200 gatunków ssaków. Warto też wspomnieć o 12000 odmian roślin.
Część danych z kompendium zaprezentowano na kongresie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Czedżu w Korei Południowej.
Park o powierzchni 18 810 km² utworzono w 1995 r. Obejmuje on m.in. sawanny, wilgotne lasy równikowe oraz liczne rzeki, zahaczając przy tym o Andy.
Mimo że ponad 50 specjalistów zbadało zaledwie 1/3 Parku, wyniki i tak są imponujące. Jak napisano w relacji prasowej WCS, tylko 11 krajów może się pochwalić większą liczbą gatunków ptaków (dla porównania: w całych o tyle większych od Madidi Stanach występuje mniej niż 900 gatunków). Ptaki reprezentują wszelkie dostępne kategorie wagowe - polujące na małpy i leniwce harpie wielkie (Harpia harpyja) przemykają gdzieś w pobliżu 60 gatunków kolibrów. Podobnie mają się sprawy ze ssakami. Samice zwalistych tapirów anta (Tapirus terrestris) ważą bowiem do 270 kg, podczas gdy średnia masa przygłowca Thyroptera tricolor to zaledwie 4,02 g.
Dr Robert Wallace, dyrektor Programu Krajobrazowego Madidi WCS, uważa, że za unikatową bioróżnorodność odpowiada duży zasięg wysokościowy (ang. altitudinal range) obszaru chronionego, który zbliża się do 6 tys. metrów.
Komentarze (0)