Park Doliny Śmierci największym parkiem ciemnego nieba na świecie

| Ciekawostki
ephoz, CC

Dotąd Park Narodowy Doliny Śmierci był kojarzony z bardzo wysoką temperaturą, teraz obszar stał się największym parkiem ciemnego nieba na świecie.

Wczoraj (20 lutego) Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (International Dark-Sky Association, IDA) obwołało amerykański rezerwat Międzynarodowym Parkiem Ciemnego Nieba złotego rzędu. To ostatnie oznacza, że można tu obserwować obiekty widoczne wyłącznie na tle najciemniejszego nieba.

Park znajduje się na tyle daleko od dużych miast, że niebo nad pustynią pozostaje niemal dziewicze i w wielu miejscach oferuje widoki bliskie temu, z czym można się było zetknąć przed powstaniem metropolii.

Doceniamy certyfikat IDA, który honoruje zaangażowanie parku w ochronę naturalnych ciemności [...] - opowiada dyrektor Służby Parków Narodowych Jonathan B. Jarvis.

Nocne niebo Doliny Śmierci jest dziełem sztuki, które ludzie powinni móc podziwiać. Mamy nadzieję, że działania parku, podjęte w celu ochrony nieba w jego granicach, zainspirują okoliczne społeczności [...] - dodaje dyrektor wykonawczy IDA Bob Parks.

Park Narodowy Soliny Śmierci park narodowy ciemnego nieba największy Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba International Dark-Sky Association