Nowa meduza pojawia się i znika

| Nauki przyrodnicze

W Zatoce Weneckiej odkryto nowy gatunek meduzy. Zwierzęta widywano od września 2013 do marca 2014 r. Doniesienia na temat ich występowania w północnym Adriatyku pojawiały się w związku z obywatelskim projektem naukowym PERSEUS Jellyfish Spotting Campaign.

Jak wspomina Ferdinando Boero z Uniwersytetu w Salento, ludzie mówili, że gatunku nie ma w naszych tablicach krążkopławów z tego regionu i nie wiedzieli co to. Liczba meduz sięgała tysięcy. Rybacy mieli je w sieciach. Nie mogli przez to łowić.

Analizy morfologiczne kilku egzemplarzy wskazały, że to nowy gatunek z rodzaju Pelagia. Wygląda on inaczej od meduzy świecącej (Pelagia noctiluca). Badanie molekularne podjednostki I oksydazy cytochromowej i sekwencjonowanie fragmentu 28S rybosomalnego DNA tylko potwierdziły wcześniejsze ustalenia. Nazwą Pelagia benovici uhonorowano zmarłego kolegę Adama Benovicia. Nowy gatunek należy do rzędu płatowatogębych (Semaeostomeae).

Nie wiadomo, jak P. benovici dostała się do północnego Adriatyku i w okolice Laguny Weneckiej, ale naukowcy podejrzewają, że zawleczono ją w wodzie balastowej statków.

Pelagia benovici meduza Zatoka Wenecka gatunek Ferdinando Boero