Bułgarscy archeolodzy odkryli nadal sprawny system zbierania wody sprzed 1800 lat

| Humanistyka
kozzmen, CC

Bułgarscy archeolodzy odkryli w Perperikonie zbiornik na wodę z II w. n.e. Uważają, że korzystano z przez bardzo długi czas. Na zbiornik natrafiono w południowej części stanowiska, przy głównej drodze do starożytnego miasta.

Naukowcy podkreślają, że starożytni budowniczowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami. W skale utworzono bowiem niezwykle złożony i bardzo precyzyjny system żłobień. Choć prace inżynieryjne przeprowadzono ok. 1800 lat temu, ostatnie ulewne deszcze pokazały, że wszystko nadal działa bez zarzutu i woda bez problemu spływa do niecki.

Prof. Mikołaj Owczarow, szef wykopalisk, ujawnia, że zachowały się ślady wylewki z brązu. Prawdopodobnie miała ona kształt głowy. Zbiornik i fontanna tworzyły bogato zdobiony kompleks architektoniczny z kolumnadą.

Wiele rzeczy w Perperikonie zachwyca, gdy weźmie się pod uwagę, że ktoś stworzył je tak dawno temu. W tym przypadku mogę jednak powiedzieć [bez cienia wątpliwości], że system zrobiłby wrażenie na każdym hydroinżynierze.

Archeolodzy podejrzewają, że natrafili na część świątyni. Przyszłe wykopaliska rozstrzygną, czy mają rację.

Starożytne trackie miasto Perperikon znajduje się we Wschodnich Rodopach, ok. 15 km na północny wschód od dzisiejszego Kyrdżali.

Perperikon zbiornik Mikołaj Owczarow