Rzadki nietoperz ponownie odnaleziony
W lipcu 2012 roku dwie studentki australijskiego University of Queensland wybrały się do Papui-Nowej Gwinei, gdzie badały reakcję niewielkich nietoperzy na wycinanie lasów. W ramach badań złapały 41 tych zwierząt. Niemal wszystkie należały do 9 znanych gatunków nietoperzy. Z wyjątkiem jednej samicy, której przynależności gatunkowej studentki nie były w stanie określić.
Zwierzęta trafiły ostatecznie do Muzeum Narodowego Papui-Nowej Gwinei.
Przed dwoma miesiącami Harry Parnaby z Muzeum Australijskiego poprosił o wypożyczenie tajemniczej samicy. Uczony przejrzał zapiski historyczne i dokonał niezwykłego odkrycia. Zwierzę należało do nowogwinejskiego gatunku nietoperza wielkouchego (Pharotis imogene), którego wcześniej zaobserwowano jeden jedyny raz w 1890 roku. To jedyny przedstawiciel rodziny Pharotis. Dotychczas uznawano go za gatunek wymarły.
Teraz Pharotis imogene jest uznawany za krytycznie zagrożony, prawdopodobnie wymarły, a wspomniana samica to jedyny znany jak dotąd przedstawiciel gatunku.
Parnaby rozpoznał Pharotis imogene na podstawie zakrzywienia nosa, rozmiarów uszu i ich kształtu oraz braku owłosienia nad nozdrzami. Obecnie nic nie wiadomo o ekologii tego gatunku.
Komentarze (0)