Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej przetestowało sieć FTTD

| Technologia
Politechnika Łódzka

Studenci oraz pracownicy Politechniki Łódzkiej w kwietniu 2013 uzyskali dostęp do bardzo szybkiego i bezawaryjnego łącza internetowego, które umożliwia współpracę z zagranicznymi partnerami oraz prowadzenie wysokiej jakości wideokonferencji podczas realizacji projektów naukowych. Po roku od uruchomienia pilotażowej sieci światłowodowej Fiber To The Desk (FTTD), zbudowanej w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych, poprosiliśmy użytkowników zaprojektowanego systemu o jego ocenę.

Zbudowana przez studentów pilotażowa sieć została poddana testom w Centrum Komputerowym Politechniki. Badania przeprowadzono pod kątem typowych usług zintegrowanych tj. IPTV, VoIP, szybkości transmisji internetowej oraz wykorzystania sieci przy archiwizacji danych oraz usług chmury obliczeniowej (ang. cloud computing).
Oprócz instalacji, wykonywaliśmy pomiary tłumienia zbudowanej przez nas sieci oraz sieci FTTD zbudowanej już wcześniej w Katedrze. Dzięki temu mogliśmy porównać ich strukturę, tłumienie elementów pasywnych i poprawność instalacji  – wyjaśniła Beata Mordzak, prezes Studenckiego Koła Naukowego Młodych Mikroelektroników Politechniki.

Głównym atutem FTTD jest przepustowość 10 Gb/s, która nie ma porównania z sieciami miedzianymi czy bezprzewodowymi, które są bardzo zależne od odległości i ilości użytkowników. Zastąpienie nieefektywnych łączy miedzianych włóknem światłowodowym pozwala na jednoczesne oglądanie filmów w jakości HD, wykonywanie połączeń telefonicznych, a także korzystanie z internetu z niespotykaną dotychczas jakością.
Uczelnia nastawiona jest na współpracę z biznesem, co przynosi korzyści zarówno Politechnice, jak również studentom. Współpraca z firmą Corning daje nam możliwość skorzystania z najnowszych technologii, którymi dysponuje nasz partner – powiedziała Ewa Chojnacka, rzecznik prasowy uczelni.

Dr inż. Grzegorz Tosik, z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych, ocenił, że wykonane stres testy, w trakcie normalnego dnia pracy uczelni, pozwoliły osiągnąć przepustowość 6,8 Gbit/s. To doskonały wynik. Sieć zapewnia wysoką niezawodność. W zakresie transmisji sygnałów multimedialnych stwierdzono pełną zgodność dla kanałów SD i HD. Dodatkową korzyścią jest znaczne uproszczenie kreowania i zarządzania sieciami wirtualnymi na potrzeby usług sieci uczelnianej. Ma to szczególne znaczenie wobec faktu migracji sieci uczelnianej w kierunku uniwersalnej wielousługowej sieci teleinformatycznej – wyjaśnił.

FTTD powstała dzięki współpracy Politechniki Łódzkiej i  jednego z jej najważniejszych partnerów, firmy Corning Optical Communications, która dostarczyła wszystkie elementy pasywne do jej budowy.                               

Emil Lubicki, student Politechniki Łódzkiej, jest bardzo zadowolony z uczestnictwa w budowie systemu, dzięki czemu miał okazję do pogłębienia  praktycznej wiedzy  związanej z sieciami światłowodowymi. Tego typu przedsięwzięcia nie tylko zapewniają użytkownikom szybkie łącza, ale również przybliżają studentom nowe technologie – podsumował.

Anna Pęczak, pracownik i jednocześnie studentka Politechniki Łódzkiej, jest zdania, że dla młodych inżynierów najważniejsza jest możliwość zobaczenia z bliska elementów aktywnych i pasywnych, wchodzących w skład sieci. Sieć została zbudowana przy wsparciu studentów, dzięki czemu zachęca kolejne osoby  do większego zaangażowania w prace związane z optoelektroniką – powiedział jeden ze studentów uczelni, Jacek Wójcik, użytkownik FTTD.

System został opracowany w specjalistycznym Laboratorium Technik Światłowodowych w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych, które Corning Optical Communications uruchomił w 2011 roku, by umożliwić przyszłym inżynierom zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami  technologicznymi.

Politechnika Łódzka FTTD