Buty prawie jak żywa istota
Shamees Aden z Londynu stworzyła prototyp butów do biegania, które drukuje się na drukarce 3D z syntetycznego materiału parabiologicznego. By się zregenerowały, wystarczy je włożyć na noc do specjalnego płynu. Wg projektantki, takie "quasi-żyjące" obuwie może się stać rzeczywistością do 2050 r.
Buty Protocell mają idealnie pasować do stopy użytkownika i reagować na jej ruch, pęczniejąc w miejscach, gdzie przez zwiększone ciśnienie potrzebna będzie dodatkowa amortyzacja.
Wdrażając swój pomysł w życie, Brytyjka współpracowała z prof. Martinem Hanczycem z Uniwersytetu Południowej Danii, który specjalizuje się technologii protokomórkowej.
[Wykorzystane] komórki wykazują zdolność do rozdymania się i spłaszczania w odpowiedzi na ciśnienie, dostosowując się do biegania po różnym terenie.
Wskutek biegania wyczerpuje się energia materiału, stąd konieczność umieszczania go w specjalnym płynie. Zabarwienie cieczy na wybrany kolor gwarantuje, że podczas regeneracji obuwie zostanie zafarbowane.
Gdy [w przyszłości] zabierze się takie adidasy do domu, trzeba będzie o nie dbać jak o roślinę, upewniając się, że mają naturalne zasoby potrzebne do odnowy komórek.
Komentarze (0)