Odkryto pałac pierwszego cesarza Chin

| Humanistyka
mkools

Chińscy archeolodzy odkryli pałac pierwszego cesarza Chin. Na siedzibę władcy natrafiono w kompleksie grobowym, w którym w 1974 roku znaleziono słynną terakotową armię.

W skład kompleksu pałacowego Qin Shi Huanga wchodzi główny budynek oraz 10 innych budowli. W sumie zajmowały one powierzchnię czterokrotnie mniejszą niż pekińskie Zakazane Miasto.

Archelolog Sun Weigang poinformował, że prace nad odkopaniem pałacu trwały od 2010 roku. Główny budynek ma wymiary 690x250 metrów i powierzchnię około 170 000 metrów kwadratowych.

Pierwszy władca Chin urodził się w roku 259 p.n.e. W wieku 13 lat odziedziczył tron Qin, jednego z sześciu chińskich królestw. Do roku 221 przed Chrystusem podbił sąsiadów i stworzył imperium, którym rządził do śmierci w 210 roku p.n.e.

Mauzoleum władcy, które zaczęto budować zaraz po tym, gdy zjednoczył królestwa, ma rozmiary niewielkiego miasta. Z dotychczasowych badań kompleksu pałacowego wiemy, że zachowały się mury, kanały ściekowe, bramy i drogi. Znaleziono też resztki ceramiki.

Archeolodzy od kilkudziesięciu lat badają kompleks grobowy pierwszego cesarza i wiedzą, że przed nimi jeszcze sporo pracy i fascynujących odkryć. Wciąż nie dotarli do komory grobowej. Nie chcą się spieszyć, w obawie przed zniszczeniem niezwykłych zabytków, na które mogą tam trafić. Z dokumentów pisanych po śmierci władcy wynika bowiem, że w komorze znajduje się mapa całego cesarstwa, a zaznaczone na niej rzeki zostały wykonane z rtęci. Sufit komory został podobno wyłożony drogocennymi kamieniami.

Qin Shi Huang Chiny pałac cesarz terakotowa armia