Qualcomm pozywa Apple'a przed chińskim sądem

| Technologia
John Linwood

Qualcomm próbuje doprowadzić do wydania w Chinach sądowego zakazu sprzedaży i produkcji iPhone'ów. Rzecznik prasowa Qualcommu, Christine Trimble, potwierdziła w rozmowie z mediami, że firma złożyła pozew w pekińskim sądzie zajmującym się kwestiami własności intelektualnej. Koncern z Cupertino został oskarżony o kradzież własności intelektualnej. Apple wykorzystuje technologie opracowane przez Qualcomm i za nie nie płaci, mówi Trimble.

W pozwie Qualcomm wymienia trzy technologie nie będące standardami. Dotyczą one zarządzania poborem mocy oraz technologii ekranu dotykowego Force Touch, które są wykorzystywane w obecnie produkowanych iPhone'ach.

Podczas wieloletnich i wciąż trwających negocjacji, Qualcomm nigdy nie wspominał o tych patentach. Sądzimy, że – podobnie jak ich wiele innych sądowych ruchów – i tym razem im się nie uda, mówi Josh Rosenstock, rzecznik prasowy Apple'a.

Apple i Qualcomm od miesięcy toczą spory dotyczące sposobu sprzedawania licencji przez Qualcomma. Firma ta jest znana przede wszystkim z produkcji i sprzedaży układów scalonych, jednak większość zysków osiąga z licencjonowania patentów dotyczących smartfonów.

Qualcomm Apple sąd Chiny własność intelektualna