Qualcomm ma zwrócić BlackBerry ponad 800 milionów dolarów

| Ciekawostki
sxc.hu

Firma BlackBerry, która jeszcze niedawno przeżywała spore problemy, złapała wiatr w żagle i powoli poprawia swoją sytuację. Niewątpliwie pomoże jej w tym ponad 800 milionów dolarów, jakie właśnie przyznał jej sąd arbitrażowy. Kwotę 814,9 miliona dolarów wraz z odsetkami i wynagrodzeniem dla adwokatów ma wypłacić Qualcomm, z którym BlackBerry była w sporze.

Dotyczył on umowy licencyjnej, która obowiązywała w latach 2010-2015. Qualcomm dobrowolnie oferował w tym czasie swoim partnerom obniżki opłat licencyjnych jeśli partner korzystał też z jego układów scalonych. W przypadku BlackBerry obniżek nie zastosowano. Doszło więc do sporu, który obie strony zdecydowały się rozwiązać na drodze arbitrażu.

Właśnie zapadła ostateczna nieodwołalna decyzja. Qualcomm ma zwrócić BlackBerry sporą sumę. Dla kanadyjskiej firmy to świetna wiadomość. Dysponuje ona bowiem obecnie 1,2 miliardem dolarów w gotówce i niedawno zapowiedziała, że ma zamiar przejmować kolejne przedsiębiorstwa. Teraz otrzyma dodatkowe 800 milionów.

Gdy ogłoszono wynik arbitrażu, a takiego rozstrzygnięcia się nie spodziewano, akcje BlackBerry natychmiast zdrożały o 15%. Firma odmówiła szczegółowego skomentowania sprawy, stwierdziła jedynie, że nadal chce współpracować z Qualcommem.

Dyrektor wykonawczy BlackBerry, John Chen, pytany o nagły przypływ gotówki stwierdził: będziemy działali ostrożnie i rozsądnie. Nie zrobimy żadnych głupich rzeczy. Chen chce w ten sposób uspokoić inwestorów, którzy mogą się obawiać, że dodatkowe pieniądze zostaną wydane na nieprzemyślane akwizycje. Warto przypomnieć, że w latach 2014-2015 BlackBerry przejęło sześć firm. Ostatnio jednak przedsiębiorstwo znacznie mniej intensywnie zajmowało się przejęciami. Jednak sam Chen już w przeszłości udowodnił, że przejęcia nie są mu obce. Jako dyrektor firmy Sybase kupił pięć przedsiębiorstw, a w końcu sprzedał Sybase SAP-owi za 5,8 miliarda USD.

Qualcomm BlackBerry arbitraż pieniądze