„Koło duchów” – Rujm el-Hiri – to nie prehistoryczne obserwatorium
Tajemnicza megalityczna struktura Rujm el-Hiri nie służyła do obserwacji astronomicznych. Pochodząca sprzed 5000 lat budowla, zwana „Kołem duchów”, składa się z tysięcy bazaltowych skał ułożonych w charakterystyczny wzór. Wykopaliska nie dały odpowiedzi na pytanie o jej rolę. Pojawiły się hipotezy mówiące, że było to miejsce kultu, pochówku, kalendarz lub obserwatorium astronomiczne. Doktor Olga Khabarowa i profesor Lev Eppelbaum z Wydziału Geofizyki Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz doktor Michal Birkenfeld z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Ben Guriona odrzucili właśnie ostatnią z tych hipotez.
Naukowcy wykazali, że obecne położenie Rujm el-Hiri nie odpowiada jego położeniu z przeszłości. Na podstawie analiz geomagnetycznych i rekonstrukcji tektonicznej stwierdzili, że od 150 milionów lat w tym miejscu dochodzi do ruchu gruntu, a średnie tempo zmian, obrotu i przemieszczania się wynosi 8–15 milimetrów rocznie. Innymi słowy, gdy budowano strukturę, położenie jej ścian czy wejść względem nieboskłonu było inne niż obecnie.
Nasze badania oparliśmy na obliczeniach dotyczących wyglądu nieboskłonu, punktów przesileń, równonocy i położenia ciał niebieskich pomiędzy rokiem 3500 a 2500 przed naszą erą. Zbadaliśmy do w odniesieniu do obecnej orientacji Rujm el-Hiri. Badania pokazały, że w przeszłości położenie ścian i wejść zabytku były zupełnie inne, co każe zastanowić się nad funkcją tej konstrukcji, stwierdzili autorzy badań.
Uczeni wykonali też pierwszy całościowy opis otoczenia archeologicznego struktury. W okolicy znajdują się okrągłe struktury o średnicy 40–90 metrów, grube ściany, zamknięte okręgi o średnicy około 20 metrów. Wszystko to prawdopodobnie służyło celom rolniczym. Naukowcy nanieśli też na swoją mapę dziesiątki udokumentowanych tumulusów, z których część używana była prawdopodobnie nie tylko w celach grzebalnych, ale również jako magazyny czy schronienia.
Dzięki temu możemy nie tylko lepiej zrozumieć Rujm el-Hiri ale również poszerzyć naszą wiedzę na temat historii Wzgórz Golan i związków między różnymi strukturami na tym obszarze, podsumowują badacze.
Komentarze (3)
Astro, wczoraj, 15:28
Raczej mnie to nie dziwi, choć zapewne cała metodologia może być dyskusyjna... Dlaczego mnie to nie dziwi? Może Venator wskoczy i podpowie czy dobrze myślę, ale raczej starotestamentowy lud nie wykazywał takiej "zaciętości badawczej" jak pozostali. Kalendarza chyba nie wymyślili itp.
Obawiam się, że w kontekście tego o czym mówimy nie interesuje nas ŚREDNIE TEMPO OD 150 MLN LAT. Tu konkretnie chodzi raptem o PARĘ TYS. LAT.
Jak inne? To już NADINTERPRETACJA chyba (zakładamy STAŁY trend??? - debilizm ), ale nawet nie chciało mi się szukać pracy źródłowej (gdyby Mariusz podał link, co jest wskazaną i POWSZECHNIE STOSOWANĄ praktyką, to pewnie i tak bym nie zajrzał... ).
Mariusz Błoński, wczoraj, 17:16
Przegapiłem Już możesz nie zajrzeć
tempik, 3 godz. temu
może za dużo wymagamy? ludzie często robią duże rzeczy z innych, niskich pobudek, np dla żartu, dla zaimponowania itd.
może jakiś lokalny władca rozkazał podwładnym wybrukować takie coś żeby zaskoczyć i zaimponować innym lokalnym władcom, żeby im gul skoczył?