Dwa miliony stopni w laboratorium
Naukowcy ze SLAC National Accelerator Laboratory wykorzystali najpotężniejszy na świecie laser działający w zakresie promieniowania rentgenowskiego do stworzenia i zbadania próbki materii o temperaturze 2 milionów stopni Celsjusza. Eksperymenty tego typu pozwalają na zbadanie materii występującej wewnątrz gwiazd i olbrzymich planet. Mogą tez przydać się podczas badań nad procesem fuzji jądrowej.
Laser Linac Coherent Light Source (LCLS) generuje impulsy promieni X, które są miliard razy jaśniejsze niż promieniowanie z jakiegokolwiek innego znanego nam źródła. Za pomocą takich impulsów rozgrzano kawałek folii aluminiowej, tworząc gorącą gęstą materię o temperaturze około 2 milionów stopni Celsjusza. Cały proces tworzenie plazmy trwał biliardowe części sekundy.
Naukowcy od dawna potrafili uzyskiwać plazmę z gazów i badać ją za pomocą laserów. Dotychczas jednak nie istniało urządzenie, które byłoby w stanie tworzyć plazmę z ciała stałego. LCLS, dzięki wykorzystaniu ultrakrótkich fali X jest pierwszym, który potrafi penetrować gęste ciała stałe, tworzyć plazmę i jednocześnie ją badać - powiedział Bob Nagler, współautor badań.
Komentarze (7)
waldi888231200, 26 stycznia 2012, 21:51
Ten rodzaj światła powinien przelecieć przez folię nawet jej nie zauważając, tak jak przy aparacie rentgenowskim.
Hidden, 26 stycznia 2012, 23:20
Promieniowanie EM nie "przelatuje" tak po prostu przez obiekty, tylko jest w dużej mierze pochłaniane i następnie reemitowane, zależnie od parametrów fali i materiału.
acabose, 27 stycznia 2012, 09:43
Gdyby promieniowanie X "nie zauważało" materii nie było by aparatów rentgenowskich - to rejestracja promieniowania sprawia problemy (choć chyba coraz mniejsze). Promieniowanie X jest wysokoenergetyczną falą elektromagnetyczną, która oddziaływuje z napotkaną materią na wiele sposobów i potrafi przekazać dużą ilość energii. Jest to najwydajniejszy sposób na przekazanie dużej ilości energii w krótkim czasie a do tego jeśli jest to laser X .... chciałbym kiedyś coś takiego zobaczyć lub obsługiwać.
Przemek Kobel, 27 stycznia 2012, 13:18
A mnie martwią te wszystkie "fale X" (jakaś nowość btw) i "promienie X". Po naszemu to się inaczej nazywa.
Mariusz Błoński, 27 stycznia 2012, 13:26
Fale poprawione Promienie zostały. Dzięki
waldi888231200, 27 stycznia 2012, 17:08
Gdyby próbka była z wolframu zgoda ale folia aluminiowa??
Andrzej_Karon, 10 marca 2012, 23:33
Laser LCLS może pracować w zakresach energii 4.8e-4 MeV, a 1.0e-2 MeV (480÷10000 eV). Akurat dla takiego zakresu energii fotonów zarówno ALUMINIUM, jak i WOLFRAM mają podobne współczynniki pochłania energii fotonów w swojej masie:
http://physics.nist.gov/PhysRefData/XrayMassCoef/ElemTab/z13.html
http://physics.nist.gov/PhysRefData/XrayMassCoef/ElemTab/z74.html
Dopiero przy wyższych energiach (z typowego zakresu dla fotonów gamma) — wolfram ma znacznie lepsze właściwości absorbcji wysokoenergetycznego promieniowania elektromagnetycznego — niż ma aluminium...