Amerykanie utracili dostęp do danych SWIFT
Parlament Europejski zdecydował, że USA nie będą dłużej miały dostępu do informacji o europejskich kontach bankowych przechowywanych w systemie SWIFT. Prawo takie, w tajemnicy przed obywatelami UE, Stany Zjednoczone zyskały po atakach z 2001 roku. Informacja o tym, że służby USA mają dostęp do danych bankowych przedostała się do opinii publicznej w 2006 roku. Jeszcze w roku 2009 europejscy ministrowie zgodzili się na przedłużenie uprawnień Amerykanów. Teraz dostęp do danych SWIFT został im zablokowany przez Parlament Europejski.
Adam Szubin, urzędnik z Departamentu Skarbu odpowiedzialny za Terrorist Finance Tracking Program ostrzega, że zablokowanie dostępu do danych utrudni walkę z terroryzmem. Przypomina, że właśnie dzięki analizie danych finansowych udało się rozbić kilka siatek terrorystycznych w Europie.
Ze zdaniem Szubina zgadza się wielu wysokich rangą eurourzędników, w tym Komisarz Spraw Wewnętrznych, Cecilia Malmstrom, która stwierdziła: "Jestem przekonana, że program [analizy danych SWIFT - red.] zwiększa bezpieczeństwo naszych obywateli". Amerykanie będą zapewne chcieli wynegocjować z UE nowe porozumienie w tej sprawie.
Komentarze (7)
kocurxtr, 12 lutego 2010, 17:29
g... mnie obchodzi bezpieczeństwo obywateli USA; nie życzę sobie by grzebali w moim koncie... USA dyma wszystkich poklepując jednocześnie po pleckach...
Eselix, 12 lutego 2010, 21:25
Chyba nie tylko o bezpieczeństwo USA tu chodzi, w końcu terroryści nie patrzą na kraj, choć pewnie Amerykę sobie upodobali:
Dziwię się tylko, że Stany potrafią analizować te dane i wykrywać terrorystów, a Europa niby musi polegać na innych.
odalisques, 13 lutego 2010, 01:58
Za kilka miesięcy USA ten dostęp z całą pewnością odzyskają. Rzecz w tym, żeby przy okazji coś od nich utargować.
Zerivael, 15 lutego 2010, 12:34
Jak zwykle USA chce (od)zyskać kolejne narzędzie kontroli nad ludźmi. Przecież to jest jawna kpina, żeby obce państwo mogło ot tak sobie analizować międzynarodowy przepływ gotówki niby "w celu walki z terroryzmem". Ciekawe jak grubo posmarowali tym "eurourzędnikom", którzy lobbują za ponownym dostępem do tych danych.
Douger, 15 lutego 2010, 12:53
Nie wzięliście jeszcze pod uwagę drugiej strony medalu, czyli ekskluzywnych anonimowych szwajcarskich kont.
mikroos, 15 lutego 2010, 19:53
Ale Szwajcaria nie należy do UE (więc i tak jest wyłączona z tej umowy), a jej prawo bankowe jest niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o tajemnicę bankową.
thibris, 16 lutego 2010, 05:24