Sam Ruby przechodzi do Microsoftu

| Technologia
etech

Jedna z najważniejszych postaci świata Open Source, Sam Ruby - wicedyrektor Apache Software Foundation - opuszcza IBM i przechodzi do... Microsoftu. Ruby ogłosił to na swoim blogu.

Najbardziej jednak może dziwić fakt, że we wpisu wynika, iż Microsoft jeszcze nie złożył wiążącej propozycji. Ruby pisze bowiem, że oczekuje, iż w ciągu tygodnia lub dwóch taka oferta się pojawi. Rozmowy pomiędzy obiema stronami muszą być więc bardzo zaawansowane. Ruby przypuszcza, że będzie współpracował z Omrim Gazittem lub Johnem Shewchukiem. Pierwszy z nich to menedżer zespołu zaawansowanych usług sieciowych, a drugi odpowiada za prace, które mają przystosować platformę .NET do chmur obliczeniowych. Wygląda więc na to, że zadaniem Ruby'ego będzie z jednej strony praca nad przyszłościowymi technologiami związanymi z Internetem, a z drugiej, pomoże Microsoftowi lepiej współpracować z opensource'owymi aplikacjami.

Sam Ruby od 1981 roku jest pracownikiem IBM-a. W blogu i komentarzach do uwag czytelników, podkreśla, że jest bardzo zadowolony ze swojej dotychczasowej pracy. Wyjaśnia, że postanowił poinformować o swoim przejściu do Microsoftu możliwie najwcześniej, ponieważ lubi jasno stawiać sprawę i nie chce, by później pojawiły się zarzuty o konflikcie interesów. Rysuje też interesującą paralelę między Microsoftem i Błękitnym Gigantem. Przypomina, że w czasie, gdy rozpoczynał pracę dla IBM-a to właśnie ta firma była postrzegana jako "źródło zła" i to właśnie ona miała poważne problemy z Departamentem Sprawiedliwości.

Ruby wniósł znaczący udział w wiele opensource'owych projektów prowadzoncyh przez Apache Software Foundation, przyczynił się - poprzez zaangażowanie w prace nad Atomem - do powstania standardów dla technologii RSS, jest członkiem komitetu technicznego ECMAScript, pracował nad rozwojem standardu HTML5 i od dwóch miesięcy jest współprzewodniczącym należącej do W3C HTML Working Group.

Sam Ruby Microsoft Apache Software Foundation IBM