Pojemne i wydajne maluchy Samsunga

| Technologia
Samsung Electronics

W ofercie Samsung Electronics znalazła się nowa rodzina 2,5-calowych dysków twardych. Urządzenia mogą przechowywać do 200 gigabajtów danych, a prędkość obrotowa talerzy wynosi 7200 rpm. To pierwsze dyski na rynku, które oferują jednocześnie małe rozmiary, dużą pojemność i szybką pracę.

W ramach rodziny SpinPoint MP1 dostępne będą urządzenia o pojemnościach 80, 120, 160 i 200 GB. Wyposażone zostaną w pamięć cache o pojemności 8 i 16 megabajtów. Dyski korzystają z interfejsu SATA II i technologii NCQ.

Samsung zastosował również RVC (rotary vibration controller), który zapobiega opuszczeniu ścieżki przez głowicę dysku poddanego dużym wibracjom oraz, opcjonalnie, FFS (free-fall sensor). Zadaniem tego czujnika jest ochrona dysku przed uszkodzeniem w radzie upadku czy poddania go dużym wibracjom.

Bezpośrednią konkurencją dla dysków Samsunga będą obecne na rynku od dłuższego czasu 200-gigabajtowe urządzenia Toshiby. Koreańska firma ma jednak tę przewagę, że jej HDD pracują z prędkością 7200 rpm, podczas gdy talerze urządzeń Toshiby obracają się z typową dla 2,5-calowych dysków prędkością 4200 rpm, są więc zbyt mało wydajne, by stosować je w serwerach, a i niektórzy właściciele notebooków mogą mieć zastrzeżenia do ich pracy.

SpinPoint MP1 trafią na rynek już w maju.

Samsung Electronics SpinPoint MP1 dysk twardy