Nowa figura Mistrza Mateo

| Humanistyka
Catedral de Santiago

Pod posadzką w pobliżu południowej wieży katedry w Santiago de Compostela znaleziono podczas prac konserwatorskich granitową figurę, która mierzy 185 cm i powstała pod koniec XII albo na początku XIII w.

Charakterystyczne zagięcie szat sugeruje, że posąg powstał w warsztacie Maestra Mateo; inne posągi jego autorstwa - prorocy i patriarchowie - zdobią fasadę katedry. W środku znajduje się zaś słynny Portal Chwały i to w nim, wg specjalistów, była pierwotnie ustawiona statua. W XVI w. podczas prac modernizacyjnych figurę usunięto i ostatecznie porzucono. Pomieszczenie, w którym na nią natrafiono, zamknięto ok. 100 lat temu, ale eksperci zgodnie twierdzą, że leżała tam o wiele dłużej. Niewykluczone, że prowadzone właśnie prace ujawnią kolejne rzeźby z tego samego okresu.

Figura zachowała się z kolumną, do której była przymocowana. To sugeruje, że stanowiła część Portalu Chwały. Sposób obróbki kamienia to kolejna wskazówka prowadząca do Mistrza Mateo.

Postać przedstawia człowieka; płeć męska, brak obuwia i aureola, a nie skrzydła wskazują ponoć na proroka. W najbliższym czasie figura ma zostać oczyszczona. Później trafi do Madrytu - do Muzeum Prado, gdzie 28 listopada zadebiutuje na wystawie poświęconej Mistrzowi Mateo. Jej organizatorami są Fundacja Katedry i Real Academia Gallega de Bellas Artes.

Santiago de Compostela katedra figura Mistrz Mateo