Loty kosmiczne wywołują zmiany mikrobiomu
Badając mikrobiom jelitowy Scotta i Marka Kellych, bliźniąt jednojajowych będących amerykańskimi astronautami, naukowcy stwierdzili, że podróże kosmiczne wywołują pewne konkretne zmiany w jego składzie.
W czasie, gdy Scott spędził prawie rok w przestrzeni kosmicznej, Mark pozostawał na Ziemi.
Widać zmiany związane z lotem kosmicznym, które zanikają po powrocie na Ziemię - opowiada prof. Fred W. Turek z Northwestern University.
To dopiero początek badań, [...] nie mamy więc pojęcia, co takiego jest w lotach kosmicznych, że prowadzi to do zmian mikrobiomu [i co to oznacza] - dodaje prof. Martha H. Vitaterna.
Turek podkreśla, że jego zespół, w skład którego wchodzą także specjaliści ze Szkoły Medycznej Rush University oraz Uniwersytetu Illinois w Chicago, będzie współpracować z pozostałymi 9 zespołami Twins Study NASA (studium koncentruje się na 4 kategoriach, w ramach których prowadzi się 10 badań). Dzięki temu powinno się udać stworzyć bardziej kompletny obraz skutków długotrwałych misji kosmicznych. Wnioski pomogą w ochronie zdrowia astronautów, a także poprawie zdrowia ludzi tu, na Ziemi.
Profesor Turek opowiedział o wstępnych wynikach na dorocznym warsztacie, który odbył się w zeszłym tygodniu w Galveston.
Porównując mikrobiom Scotta w warunkach mikrograwitacji w czasie Rocznej Misji (Year Long Mission), kiedy to spędził on na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 342 dni, do mikroflory jelitowej przebywającego na Ziemi Marka, naukowcy zauważyli, że w przewodzie pokarmowym Scotta zmienił się stosunek bakterii typu Firmicutes i Bacteroidetes. Po powrocie na Ziemię wszystko wróciło do wartości sprzed lotu. Fluktuacje tych samych grup bakterii obserwowano także u Marka, ale nie były one tak duże jak u jego brata.
Co ciekawe, podczas pobytu w kosmosie u Scotta nie stwierdzono zmian w różnorodności, a więc w liczbie gatunków bakterii mikrobiomu. We wszystkich punktach czasowych bracia różnili się w zakresie populacji wirusów, bakterii i grzybów, ale tego się można spodziewać, badając różnych ludzi, nawet bliźnięta.
Vitaterna dodaje, że w nadchodzących miesiącach naukowcy przeprowadzą pogłębione analizy (z uwzględnieniem wyników innych zespołów). Na razie nie widzimy jednak niczego alarmującego czy strasznego - wydaje się, że bracia obaj Kelly mają zdrowe mikrobiomy.
Komentarze (1)
pogo, 4 lutego 2017, 01:09
Pytanie... CO JEDLI? Czy obaj byli na identycznej diecie przez cały eksperyment?
Druga kwestia to izolacja...
Jeden był z konkretnymi ludźmi, którzy mogli mieć dowolne własne zmiany we florze jelitowej, niezależne od tego gdzie są, ale skąd zaczęli...
Drugi miał stały kontakt ze światem.
Badania badaniami, ale jakoś nie wierzę, że sama różnica grawitacji wpływała na mikrobiom jelitowy...