Niezwykłe piramidy z Sedeingi
W Sudanie w nekropolii Sedeinga odkryto co najmniej 35 niewielkich piramid. Naukowców najbardziej zdumiał fakt ich niezwykle gęstego rozmieszczenia. Tylko w 2011 roku znaleziono 13 takich strukur, znajdujących się na powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Piramidy pochodzą sprzed około 2000 lat, z czasów królestwa Kusz.
Zagęszczenie piramid jest olbrzymie - mówi Vincent Francigny z American Museum of Natural History i jednocześnie dyrektor ds. wykopalisk Francuskiej Misji Archeologicznej w Sedeinga. Przez setki lat budowali ich coraz więcej i więcej. Z czasem wypełnili wszystkie wolne miejsca w nekropolii - dodaje.
Długość podstawy największej piramidy wynosi około 7 metrów. Najmniejszej, wybudowanej prawdopodobnie dla dziecka, 75 centymetrów. Piramidy nie mają wierzchołków, które zostały zniszczone przez upływ czasu i przechodzące pobliskim szlakiem karawany wielbłądów. Zdaniem Francigny'ego szczyty piramid mogły być ozdobione kamieniem z płaskorzeźbą przedstawiającą ptaka lub kwiat lotosu na słońcu. Ich budowniczym w pewnym momecie zabrakło miejsca na kolejne piramidy, używali więc już istniejących.
Archeolodzy zauważyli, że wewnątrz niektórych piramid znajduje się mała kopuła, spięta z piramidą za pomocą połączenia krzyżowego. Poza Sedeingą znana jest tylko jednak piramida o takiej konstrukcji. Pozostaje zagadką, dlaczego mieszkańcy Sedeingi wykorzystywali takie rozwiązanie. Nie wpływa ono ani na solidność wykonania struktury, ani na jej zewnętrzny wygląd. Jednak Francigny mówi, że odkrycie z 2012 roku może wyjaśniać nietypową konstrukcję. Znaleziono bowiem grób dziecka, który przykryty był jedynie niemal kompletną kopułą z cegieł. Niewykluczone zatem, że początkowo mieszkańcy Sedeingi chowali zmarłych w tumulusach, czyli stożkowych kopcach. Gdy dotarła do nich moda na piramidy, postawili je nad już istniejącymi grobami.
Komentarze (4)
este perfil es muy tonto, 7 lutego 2013, 12:18
Piramidy są fascynujące, tutaj audycja m.in. o nich http://radionafali.com/2012/12/hiperprzestrzen-cien-piramid-03-12-2012/
co w ogóle sądzicie o takie new age'owej wiedzy? moim zdaniem jest w niej sporo ciekawych rzeczy, nieco prawdy i dużo niesparawdzonych, naciąganych, ale niesamowitych hipotez. W ogóle jestem zdania że przed nami istniała jakaś przynajmniej dorównują nam obecnym cywilizacja ludzka, która upadła w katastrofie.
wilk, 7 lutego 2013, 14:39
Jak dla mnie wróżbita Maciej i strefa 11. :>
WormFrizzer, 7 lutego 2013, 14:53
Dla mnie wskaźnikiem wartości wiedzy jest jej użyteczność, i okazuje sie ze new age posiada jej sporo.
Co do piramid, z informacji jakie posiadam (której to zbiór powiększam) wynika, że oficialna teoria dotycząca powstania i przeznaczenia piramid jest błędna i dosyć naiwna jeśli przyjżeć się stanu rzeczy szerzej.
Być może istniała przed nami jakaś rozwinięta cywilizacja, kto wie? Ja nie dysponuję żadnymi konkretami.
Kuru, 7 lutego 2013, 17:24
Moim zdaniem po prostu stare cywilizacje budujące piramidy były wówczas nieco bardziej zaawansowane niż się powszechnie sądzi. Przecież to nie byli ludzie mniej inteligentni o nas, przynajmniej nie byli o wiele mniej inteligentni od nas. Istnieje co prawda coś takiego, jak efekt Flynna, ale myślę, że wynika on w głównej mierze z ustandaryzowania edukacji, problemów itd. Ale nie o tym chciałem. Według mnie rzecz w tym, że jeśli grupa ludzi była w stanie zbudować sprawnie działającą strukturę społeczną rozciągającą się na setki kilmoterów, była w stanie zaprowadzić tam administracje państwową, zabezpieczyć się przed klęskami żywiołowymi, prowadzić czynne wojny przeciwko sąsiadom, rozwiązywać wynikłe z tego niezliczone problemy logistyczne i utrzymać tysiące robotników (ew. niewolników) pracujących przez dziesiątki lat przy tak złożonej konstrukcji, to taka grupa byłaby również w stanie znaleźć sposób, żeby postawić taki budynek.