W Szanghaju powstało największe muzeum astronomiczne na świecie

| Ciekawostki
Ennead Architects

Przed miesiącem w Szanghaju otwarto największe na świecie muzeum astronomiczne; ma ono powierzchnię ponad 39 tys. m2. Shanghai Astronomy Museum jest częścią Szanghajskiego Muzeum Nauki i Technologii. Zostało zaprojektowane przez pracownię Ennead Architects.

Ennead Architects Ennead Architects Ennead Architects

Thomas J. Wong celowo w taki sposób zaprojektował budynek, by nie było w nim linii ani kątów prostych. Ma to m.in. odzwierciedlać geometrię wszechświata.

W 2014 r. studio Ennead Architects wygrało międzynarodowy konkurs na projekt. Wong czerpał inspirację z problemu trzech ciał (problemu ruchu trzech punktowych ciał, które oddziałują ze sobą tylko przez grawitację; w przybliżeniu Newtona).

Trzy główne struktury budynku - Rozeta (Oculus), Odwrócona Kopuła (Inverted Dome) i Sfera (Sphere) - są zarówno funkcjonalnymi elementami projektu (w Sferze znajduje się np. widownia planetarium), jak i działającymi instrumentami astronomicznymi.

Oculus znajduje się dokładnie nad głównym wejściem do muzeum. Promień przechodzący przez otwór oświetla plac i basen, pozwalając mierzyć upływ czasu. Rozetę zaprojektowano w taki sposób, by w południe w dniu przesilenia letniego plama słońca padła na okrągłą platformę.

Sferę "osadzono" w dachu niższego skrzydła muzeum, dzięki czemu jej dolna połowa wydaje się unosić nad podłogą. W środku znajduje się widownia planetarium.

Odwrócona Kopuła stanowi zwieńczenie atrium wyższego skrzydła Shanghai Astronomy Museum. Po "podróży" spiralnymi rampami przez wystawy zwiedzający mogą wyjść, by podziwiać okolicę. Symulowane doświadczenia z wnętrza budynku kończą się prawdziwym kontaktem z wszechświatem.

Ceremonia otwarcia Shanghai Astronomy Museum miała miejsce 17 lipca. Muzeum otwarto dla zwiedzających dzień później.

Shanghai Astronomy Museum Szanghaj muzeum astronomiczne największe na świecie Ennead Architects