Przełomowe badania nad produkcją niebieskiego lasera

| Technologia

Być może już wkrótce dzięki pracom firmy Shimei Semiconductor Co. skończą się kłopoty z podażą niebieskiego lasera. To właśnie one spowodowały np. że na rynek trafi w najbliższym czasie nie, jak zapowiadano 4 miliony, a jedynie 500 000 konsoli PlayStation 3.

Niemożność wyprodukowania odpowiedniej liczby napędów Blu-ray spowodował, że japońska firma ma kłopoty i zdecydowała się na opóźnienie do marca 2007 roku europejskiej premiery PS3.

Pracownicy Shimei Semiconductor Co. stworzyli metodę epitaksji azotku galu (GaN) na podłożu krzemowym.

Epitaksja jest to proces wytwarzania monokrystalicznych warstw półprzewodnika na monokrystalicznym podłożu przy zachowaniu budowy krystalograficznej podłoża.
Dzięki epitaksji na podłożu krzemowym produkcja koniecznej do zbudowania lasera niebieskiej diody jest tańsza, a w jej wyniku otrzymuje się produkt o prostszej strukturze, zwiększonej żywotności, który z łatwością można zintegrować z obwodami CMOS.

Dotychczas zamiast krzemu używano szafiru. Jeśli zastąpimy go krzemem, to zyskamy możliwość tworzenia diod na większej powierzchni i wykorzystania tego samego krzemu do umieszczenia na nim wszystkich koniecznych obwodów sterujących diodą.

Naukowcy z Shimei Semiconductor nie chcieli szczegółowo poinformować, jak udało im się uzyskać to, czego, mimo wielokrotnych prób, nie stworzyły inne firmy.

Przedsiębiorstwo poinformowało jedynie, że przygotowuje już linie produkcyjne, których wydajność wyniesie 3 miliony diod miesięcznie. Próbna produkcja rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku. LED-y będą dostarczane jako osobne układy lub w formie całych plastrów.

Shimei Semiconductor niebieski laser PlayStation 3 PS3