Znaleziono najwyższe znane drzewo tropików

| Nauki przyrodnicze
Stephanie Law

W jednym z ostatnich dziewiczych lasów Malezji, Maliau Basin Conservation Area zwanym też Sabah's Lost World, znaleziono najwyższe drzewo tropików. Gigant o wysokości 89,5 metra to Shorea faguetiana, znana miłośnikom Minecrafta jako Yellow Meranti.

Drzewo zostało odkryte przez Davida Coomesa z University of Cambridge i jego kolegów. Zauważono je dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu, którego celem było zbadanie bioróżnorodności okolicy. Zmierzenie wysokości drzewa nie było łatwe. Lokalny wspinacz, który wszedł z taśmą pomiarową na czubek drzewa przysłał SMS-a, że nie ma czasu, by wykonać dobre zdjęcia, gdyż wokół krąży orzeł, który próbuje go atakować, jest też dużo dzikich pszczół.

Zmierzone drzewo jest o 1,2 metra wyższe niż poprzedni posiadacz tytułu najwyższego drzewa tropików. Najwyższym drzewem na świecie jest natomiast 115-metrowa sekwoja z Kalifornii. Specjaliści nie wiedza, dlaczego w regionach o temperaturze bardziej umiarkowanej rosną wyższe drzewa niż w tropikach.

Gatunek Shorea faguetiana jest krytycznie zagrożony. Podobnie zresztą jak większość przedstawicieli rodzaju Shorea. Jeden gatunek już wyginął, 102 są krytycznie zagrożone, 34 uznano za zagrożone,  narażone są 3 gatunki, a co do 6 nie ma obecnie obaw o ich przetrwanie. Brakuje odpowiednich danych, by ocenić status 2 kolejnych gatunków, a około 48 jeszcze nie oceniono.

Shorea faguetiana jest zagrożona wskutek działalności człowieka. Olbrzymie połacie lasu są wycinane pod uprawy palmy olejowej, a olej palmowy jest powszechnie stosowany np. w przemyśle cukierniczym.

 

Shorea faguetiana Malezja drzewo