Miliard dolarów na Jedwabnym Szlaku

| Ciekawostki
FBI

FBI aresztowało Rossa Ulbrichta, właściciela podziemnego forum Silk Road. Mężczyzna jest podejrzewany o handel narkotykami, narzędziami hakerskimi i inną nielegalną dzialalność. W ciągu ostatnich 30 miesięcy obroty nielegalnego serwisu sięgnęły 1,2 miliarda dolarów. Podczas areszotwania FBI zajęło 26 000 bitcoinów o łącznej wartości 3,6 miliona USD. Mężczyźnie postawiono zarzuty handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy i konspiracji w celu dokonywania włamań do komputerów.

Ulbricht ukończył przed kilku laty studia na University of Texas, gdzie zajmował się fizyką, a bezpośrednio przed założeniem Silk Road studiował materiałoznawstwo i inżynierię na University of Pennsylvania. Porzucił studia dla znacznie bardziej opłacalnej działalności. W momencie aresztowania Ulbrichta za pośrednictwem Silk Road można było kupić 13 000 substancji, w tym konopie indyjskie, LSD, heroinę, metaamfetaminę, opium i lekarstwa rozprowadzane zwykle na receptę. Towary można było zamawiać zarówno w ilościach detalicznych jak i hurtowych. Serwis Ulbrichta oferował też setki narzędzi hakerskich, jak keyloggery, Trojany i czy usługi włamywania się na zlecenie do kont na Twitterze i Facebooku.

Witryna proponowała też skontaktowanie ze sobą kupców i sprzedawców broni oraz amunicji, informacji o cudzych kontach bankowych, kartach kredytowych, można było za jej pośrednictwem wynająć zabójcę. Użytkownicy Silk Road mogli kupić fałszywe prawa jazdy, dowody osobiste czy rachunki za korzystanie z mediów, co miało potwierdzać, że mieszkają w danym miejscu. Z usług serwisu Silk Road korzystało ponad 950 000 zarejestrowanych uzyktowników, którzy pomiędzy lutym 2011 roku a lipcem 2013 przeprowadziil 1,2 miliona transakcji o łącznej wartości około 1,2 miliarda USD. Prowizja Silk Road sięgnęła kwoty 79 milionów USD.

Ulbricht sprawował całkowitą kontrolę nad serwisem, w czym pomagała mu niewielka grupa administratorów. Mężczyzna był zdecydowany bronić swoich interesów. Ze znalezionych informacji wynika, że wynajął zabójcę, który miał pozbyć sie jednego z klientów, który szantażował go ujawnieniem prawdziwych nazwisk użytkowników serwisu. Nie wiadomo, czy do zabójstwa doszło, gdyż kanadyjska policja nie ma żadnych informacji o morderstwie popełnionym w West Rock w marcu lub kwietniu bieżącego roku.

Silk Road mógł działać przez 30 miesięcy, gdyż z serwisem mozna było połączyć się wyłącznie za pośrednictwem usługi Tor. Fakt, że serwis został w końcu zamknięty stawia pod znakiem zapytania użyteczność Tora jako środka zapewniającego anonimowość.

Silk Road forum narkotyki broń zabójca włamanie haker