Halloweenowe Słońce
Satelita NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) wykonał 8 października dwa zdjęcia Słońca, które po połączeniu oraz zmianie kolorów na pomarańczowy i złoty dały coś, co do złudzenia przypomina dyniową latarnię na Halloween (ang. Jack-o'-lantern).
Aktywne regiony korony wydają się jaśniejsze, bo emitują więcej światła i energii. W kolażu wykorzystano zdjęcia w dwóch długościach fal z zakresu UV: 171 i 193 Å.
SDO został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku. Misja podstawowa ma potrwać 5 lat.
Polecają
Komentarze (2)
wilk, 31 października 2014, 16:51
Słońce ujawniło swoje demoniczne oblicze jako jakiś potwór z koszmarów i oni nie widzą w tym nic niepokojącego…
Astroboy, 31 października 2014, 17:02
Stanowczo "wydają się", bo zdecydowaną większość energii (ciężko mi ujarzmić pojęcie "więcej światła" – o czym mówimy?) nasze Słoneczko emituje w zakresie bardziej nam bliskim, czyli widzialnym. Z pewnością OBSZARY aktywne nie tylko "wydają się", ale są (sic!) jaśniejsze w zakresie, o którym mowa jest w drugim zdaniu – emitują więcej fotonów i energii w zakresie skrajnego promieniowania nadfiołkowego (pojechałem językiem "starożytnym" ) niż pozostała część tarczy słonecznej. Głęboki ukłon za zastosowanie Å (10-10 m; typowa jednostka astrofizyków).
Co do "dyniowej latarni", to odnoszę wrażenie, że któryś z heliofizyków nadużył chyba cukierków (lub psikusów); takie "obrazki" oglądamy już od dziesiątków lat (np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Uvsun_trace_big.jpg) i jakoś nikt nie wpadł wcześniej na tak "dyniowy" pomysł.
Edit: jeszcze mogę edytować. Czy jest to odpowiednie, by system krzyczał o mojej modyfikacji jeśli poprawiłem własną literówkę? Dokładnie jedna literka. Chyba zaczyna być to chore… Nie pamiętam, ale leciało to jakoś tak: "lekarzu, lecz się sam". Idąc tym faszytowskim torem chcę zapytać, czy w systemie istnieje możliwość sprawdzenia statystyki: ilość poprawek vs. ilość zmienionych znaków?