Śnieżek już bez tajemnic

| Nauki przyrodnicze
Ramón (Sitomon), CC

Śnieżek, jedyny goryl-albinos na świecie, był dzieckiem z kazirodczego związku, najprawdopodobniej wuja/stryja i siostrzenicy/bratanicy. Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania poddanej krioprezerwacji krwi i stwierdzili, że jego albinizm był spowodowany mutacją jednego genu - SLC45A2.

W zeszłym roku zespół Tomasa Marquesa-Boneta z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Pompeu Fabra zsekwencjonował genom zmarłej małpy. Porównując wyniki z sekwencjami ludzi i goryli-niealbinosów, udało się wytypować gen odpowiedzialny za bielactwo. Copito de Nieve odziedziczył zmutowaną wersję SLC45A2 od obojga rodziców. W ramach wcześniejszych badań ustalono, że odpowiada on za albinizm również u innych zwierząt, np. koni, kur czy myszy.

Analiza sekwencji DNA rodziców goryla wykazała, że byli oni ze sobą blisko spokrewnieni. Marques-Bonet podkreśla, że choć w małych populacjach innych podgatunków goryli dochodzi do spółkowania w rodzinie, wśród zachodnich goryli nizinnych Śnieżek wydaje się wyjątkiem. Naukowiec przestrzega jednak, że chów wsobny może się stać bardziej rozpowszechnionym zjawiskiem, gdy tracąc habitaty, małpy nie będą miały jak odejść od krewnych.

Śnieżek (wł. Nfumu Ngui) urodził się jako dzika małpa. W 1966 r. schwytano go w Gwinei Równikowej.

 

Śnieżek Copito de Nieve zachodni goryl nizinny albinizm bielactwo gen SLC45A2 Tomas Marques-Bonet