W kościele z pustyni Negew ujawniono jeden z najstarszych wizerunków Chrystusa
Na ścianie kościoła północnego św. Jerzego z miasta Sobota na pustyni Negew znajduje się pofragmentowany wizerunek Chrystusa sprzed ok. 1500 lat. Portret przedstawia zarys twarzy młodego Jezusa z krótkimi włosami.
Portret po raz pierwszy dostrzeżono w latach 20. XX w., jednak ostatnio poddano go ponownej analizie za pomocą nowoczesnych metod.
Twarz Chrystusa z tego obrazu jest ważnym odkryciem. Reprezentuje schemat ikonograficzny krótkowłosego Jezusa, który był szczególnie rozpowszechniony w Egipcie i Syropalestynie, ale znikł z późniejszej sztuki bizantyńskiej - piszą naukowcy z zespołu dr Emmy Maayan Fanar z Uniwersytetu w Hajfie.
Autorzy publikacji z pisma Antiquity podkreślają, że jest to pierwsza znaleziona w Ziemi Świętej przedikonoklastyczna scena przedstawiająca chrzest Jezusa.
Autorką rekonstrukcji twarzy jest Maayan Fanar.
Komentarze (4)
tempik, 17 listopada 2018, 13:02
To może być szokiem dla starszych pań modlących się do obrazka typowego Greka o długich włosach,wysokim czole i niebieskich oczach.
thikim, 18 listopada 2018, 13:33
Jakby to powiedzieć. To nie jest żaden szok bo krótkowłosy Jezus był rozpowszechniony w sztuce bizantyjskiej.
Jednak raczej dziwne by było żeby Żyd wyglądał tak jak na tym obrazie. To raczej obraz dla Egipcjan.
Sławko, 19 listopada 2018, 08:51
To nie jest żaden wizerunek Chrystusa, tylko co najwyżej wyobrażenie tego wizerunku przez twórcę obrazu. Bezwartościowe w tej mierze. Ma tylko wartość z faktu, że jest stare i nic więcej.
EuGene_Wolfe, 19 listopada 2018, 12:04
"- Panie malarzu, ja będę za Jezusa
- Za młody jesteś na Jezusa (i za krótkie masz włosy)...
- A co? Jezus nigdy nie był młody?
- Nie."