Biznesowy odrzutowiec ponaddźwiękowy z wyświetlaczami zamiast okien

| Ciekawostki
 Spike Aerospace

Spike Aerospace planuje zastąpić okna kabiny pasażerskiej odrzutowca ponaddźwiękowego S-512 wyświetlaczami. Na całym samolocie mają być zainstalowane mikrokamery. Obraz z nich będzie montowany, by zapewnić podróżującym zapierające dech w piersiach panoramy.

 Spike Aerospace

Na swoim blogu firma zapewnia, że pasażerowie będą mogli przyciemnić obraz albo zastąpić sceny rozgrywające się w czasie rzeczywistym zdjęciami przechowywanymi przez system.

Okna wymagają dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego i zwiększają wagę odrzutowca. Dzięki rozwiązaniu Spike Aerospace można wyeliminować wszystkie te kwestie. Dodatkowym plusem, związanym z większą opływowością zewnętrza kadłuba, jest zmniejszenie oporu.

S-512, pierwszy biznesowy odrzutowiec ponaddźwiękowy, nie wejdzie jednak w skład floty przed 2018 r. Szacuje się, że będzie kosztować ok. 80 mln dol. Wg przedstawicieli firmy, z 18 osobami na pokładzie będzie w stanie pokonać odległość dzielącą Londyn i Nowy Jork w 3-4 godziny. Imponują także prędkość podróżna i maksymalna, które wynoszą, odpowiednio, 1,6 oraz 1,8 macha.

Spike Aerospace biznesowy odrzutowiec ponaddźwiękowy okno wyświetlacz mikrokamera obraz panorama