Gratka dla neolitycznego DJ-a
Do czego służyła kamienna konstrukcja Stonehenge? Od lat głowią się nad tym zarówno naukowcy, jak i amatorzy. Często wspomina się o względach religijnych, dr Rupert Till z Huddersfield University twierdzi jednak, że mogło chodzić również o rozrywkę, ponieważ bloki skalne idealnie wzmacniają wprowadzający w trans powtarzalny rytm.
Wg specjalisty, kiedyś było to bardzo przyjemne miejsce, a jego właściwości przypominały akustykę muszli koncertowej. Kolejne pokolenia pracowały nad ulepszeniem systemu "zarządzania" dźwiękiem. Jak wiadomo, Stonehenge częściowo się zawaliło, podczas eksperymentów akustycznych Till musiał się więc posłużyć modelem komputerowym.
Do najważniejszych odkryć doszło, gdy doktor i jego współpracownik Bruno Fazenda zwiedzili betonową replikę nietkniętego Stonehenge. Powstała w Maryhill w USA, a stworzył ją Sam Hill. Brytyjczycy skorzystali z okazji i zastosowali oprogramowanie do analizy akustycznej, mikrofon przestrzenny oraz zestaw głośników (olbrzymi głośnik basowy i inny o 12 ściankach).
Porównując rezultaty wyliczeń na papierze, symulacji komputerowych z wykorzystaniem modeli cyfrowych i eksperymentów w betonowym kręgu, mogliśmy zaproponować kilka teorii dotyczących funkcji Stonehenge. Byliśmy też w stanie odtworzyć dźwięki generowane przez kogoś przemawiającego lub klaszczącego w kręgu 5 tys. lat temu. Co jednak najbardziej interesujące, uzyskaliśmy efekt rezonansu całej przestrzeni, tak jak wtedy, gdy umoczonym w winie palcem wodzi się po brzegu kieliszka czy szklanki. W takich warunkach nawet uderzenie w bęben brzmi bardzo dramatycznie.
Wcześniejsze badania archeologiczne także wskazywały na świetną akustykę neolitycznego zabytku. Nie tylko same bloki, ale i poprzeczne belki były odpowiednio wyprofilowane i idealnie odbijały dźwięk.
Till wyjaśnia, że dwie najważniejsze teorie związane z rolą Stonehenge odnoszą się do rytuałów: uzdrawiania bądź kultu zmarłych. Jedno i drugie wymaga zaś śpiewów oraz tańca. Zespół z Huddersfield udowodnił, że w kręgu da się wyznaczyć parę punktów o wyjątkowych właściwościach akustycznych. Prawdopodobnie tam właśnie stawał szaman czy kapłan.
Komentarze (6)
meroving, 5 stycznia 2009, 17:35
Czyli mamy rozumieć że szamani 5 tys lat temu potrafili wyliczać kąty odbicia fal akustycznych. Lub też na czuja przesuwali każdy blok ważący tysiące ton po 50 razy żeby ustawić je tak żeby jakiś koleś z wioski liczącej max kilka tysięcy ludzi mógł głośniej krzyczeć... no może.... lecz jakoś zdrowy rozsądek mi to gwałci
thibris, 5 stycznia 2009, 19:43
Piramidy też ktoś zbudował kilka tysięcy lat temu, więc technika była jakby co Do czego to tak naprawdę służyło, możemy tylko dywagować. Skoro faktycznie tak dobrze dobrane są parametry całej konstrukcji, aby dodawać nieco decybeli wybranym, to jest to jeden z tropów. Na szałas Stonehenge niw wygląda, więc trzeba szukać dalej...
GregVIII, 5 stycznia 2009, 22:25
Popatrz na starozytna grecje/rzym? ampfiteatry tez swietnie roznosily dziwiek po calej widowni i nie potrzebowali do tego zadnych symulacji komputerowych - widac niektore miejsca czy ulozenie skal przenosili ludzie pozniej w inne miejsca by uzyskac dany efekt. Widac wychodzilo im to calkiem niezle.
Jurgi, 5 stycznia 2009, 23:05
Widać nie tylko Grecy znali się na akustyce.
A my, współcześni, ciągle nie doceniamy przodków i wydaje nam się, że to były półmałpiate dzikusy… A co rusz czymś nas zadziwiają.
Gość shadowmajk, 5 stycznia 2009, 23:22
Dzikusy sa do dzis na swiecie i niby tym "cywylizowanym" co do samych piramid, czy tez kregu z kamieni jego akustyce itp itp itp wszystko co bylo dawno a dzis budzi podziw... dla mnie to sprawy dziwne, zaglebiam sie w nie do takiego stopnia ze zaczyna sie bledne kolo... to tak jakby powiedziec:
- Tysiaaace lat temu ludzkosc byla na wynioslym poziomie cywilizacyjnym...
- Tysiace lat temu ktos ludzkosci pomogl
W obu przypadkach wiedza umarla... a my znow do tego dochodzimy w łatwiejszy dla czlowiaka sposob
Tak czy siak fajnie ze to zbadali... ciekawa informacja.
Lobo, 6 stycznia 2009, 10:14
Ludzie starozytni czerpali wiedze od Repatalionow ...