Wynajmij HDD i zarabiaj

| Technologia
Storj

W sieci pojawiła się nowa, nietypowa usługa. Internauci mogą zarabiać pieniądze wynajmując wolną przestrzeń na własnych dyskach twardych. Twórcy usługi Storj chcą zbudować w ten sposób chmurę, której nikt nie będzie mógł monitorować ani kontrolować. W ubiegłym roku za pośrednictwem serwisów crowfundingowych zebrali 910 bitcoinów, czyli około 215 000 USD i uruchomili wersję beta Storj.

Usługa wykorzystuje sieci P2P, za pomocą których udostępnia wolną przestrzeń na dyskach twardych innych użytkowników. Pliki, które chcemy przechować na czyimś HDD są najpierw szyfrowane na naszym komputerze, a dopiero później wysyłane do sieci na docelowy HDD. Wynajmujący otrzymują zapłatę w wirtualnych Storjcoin X, które mogą być wymienione na prawdziwą walutę.

Osoba, która chce korzystać z sieci Storj musi najpierw zainstalować oprogramowanie MetaDisk. Dzieli ono pliki na bloki i każdy z nich szyfruje. Następnie bloki są wysyłane na komputery użytkowników, którzy udostępniają miejsce i wcześniej zainstalowali oprogramowanie DriveShares. Całość jest regularnie monitorowana pod kątem jakości i dostępności przechowywanych danych.

Jako, że każdy blok ma unikatowy identyfikator, możliwe jest tworzenie tzw. „szarych list”, czyli bloków z nielegalną zawartością. Każdy z udostępniających dysk ma możliwość zdecydowania, czy chce przechowywać u siebie „szare listy”.

Obecnie Storj znajduje się w fazie beta. Nie wiadomo, kiedy zostanie udostępniony wszystkim chętnym.

Storj chmura przechowywanie danych