Summit, 200 petaflopsów według IBM-a

| Technologia
IBM

Po publikacji ostatniej listy TOP500 okazało się, że w Chinach znajdują się dwa najszybsze superkomputery na świecie, a najszybsza amerykańska maszyna uplasowała się dopiero na 5. miejscu. W przyszłym roku USA powinny jednak odzyskać pozycję lidera.

Podczas konferencji SuperComputing 2017 IBM zaprezentował węzły serwerowe Power Systems AC922, które posłużą do zbudowania superkomputera Summit. Maszyna będzie dwukrotnie bardziej wydajna od obecnego lidera listy. Ma pracować z prędkością około 200 petaflopsów. Summit będzie też kilkukrotnie bardziej wydajny od wcześniejszego amerykańskiego poprzednika, Titana, a przy tym całą moc obliczeniową pomieści na mniejszej powierzchni i w mniejszej liczbie węzłów. Titan składa się bowiem z 18 688 węzłów, w skład Summita wejdzie około 4600 węzłów. Wydajność każdego z węzłów Summita wyniesie ponad 40 TFlops.

Każdy z węzłów Summita będzie chłodzony wodą, a w jego skład wejdą dwa procesory Power9 i sześć GPU Nvidia Volga GV100 oraz 512 GB pamięci DDR4 i HBM2 (High Bandwidth Memory) wraz z 1,6 TB nieulotnej pamięci RAM. System korzysta z 96 linii PCIe 4.0, które zapewniają teoretyczną maksymalną przepustowość 400 Gb/s. Rzeczywista przepustowość zmierzona przez IBM-a wynosi 392 Gb/s. Układy Volta GV100 są połączone za pomocą interfejsów PCIe 3.0 oraz NVLink 2.0.

Summit pobiera 15 MW mocy, czyli mniej więcej tyle, co obecny chiński rekordzista wydajności. Titan pobiera 9 MW, ale biorąc pod uwagę różnicę w wydajności Summit jest znacznie energooszczędny. Miejsce, w którym stanie nowy superkomputer jest w stanie dostarczyć mu 20 MW, zatem maszynę można będzie rozbudowywać.

Summit superkomputer węzeł IBM